Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Uwolnijmy książki!

Akcja Miejski Regał Książkowy wystartowała w sobotę na Starym Rynku. Książki będą krążyć po Poznaniu.

. - grafika artykułu
.

Teraz każdy będzie mógł bezpłatnie i bez żadnych formalności wymienić swoje przeczytane książki i wziąć kolejne, pozostawione przez innych czytelników. W śródmieściu Poznania pojawią się na razie cztery regały. W pobliżu Centrum Kultury "Zamek", Biblioteki Raczyńskich, Teatru Polskiego i Galerii Miejskiej "Arsenał". Te instytucje będą opiekować się regałami i ich zawartością. Aby regały od początku wyposażone były w książki ogłoszono zbiórkę woluminów m.in. wśród pracowników Urzędu Miasta. Część swoich zbiorów przekazało również Wydawnictwo Miejskie Posnania oraz Wydział Kultury i Sztuki.

- Co my tu mamy? Hemingway, Stryjkowski, przewodniki - wyliczał zastępca prezydenta Poznania Dariusz Jaworski przeglądając półki regału stojącego na Starym Rynku przed wejściem do Galerii "Arsenał". To właśnie tutaj miała miejsce nieformalna inauguracja akcji "regałowej" i natychniast pierwsza czytelniczka dokonała zamiany. 

A skąd właściwie wziął się ten pomysł? "Miejski Regał Książkowy" jest jedną z inicjatyw nagrodzonych w konkursie "Centrum Warte Poznania" zorganizowanego przez Urząd Miasta. Jego celem było pozyskanie projektów kulturalnych i edukacyjnych wzbogacających atrakcyjność centrum Poznania. Laureatka trzeciego miejsca Agata Tryksza zaproponowała ustawienie w kilku miejscach w centrum Poznania mebli miejskich w formie przeszklonego regału, pozwalających na wymianę książek. Jest to znana na całym świecie idea bookcrossingu, nazywana również uwalnianiem książek lub krążeniem książek. Pomysł po raz pierwszy został zrealizowany w latach 90. w dwóch niemieckich miastach - Hanowerze i Darmstadt. Po prawie dwudziestu latach projekt okazał się na tyle popularny, że obecnie w samych Niemczech istnieje ponad 100 takich regałów w ponad 70 miastach. Zobaczymy, czy zwyczaj przyjmie się u nas. mat