Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Tańcz, płyń, działaj!

Za nami połowa wakacji, a w Poznaniu - cały czas gorąco. Ci, którzy zaplanowali swój urlop w sierpniu, nie mają się czym martwić. Poznańskie instytucje kultury stanęły na wysokości zadania i przygotowały mnóstwo atrakcji.

. - grafika artykułu
Na spływy kajakowe wokół Ostrowa Tumskiego zaprasza w sierpniu Brama Poznania. Fot. Ł. Gdak

Wycieczkę po sierpniowych propozycjach kulturalnych rozpocznę od wystawy, którą można oglądać do 6 września w Bibliotece Raczyńskich. Na wysokiej górze to wybór ilustra­cji autorstwa Iwony Chmielewskiej do książki o tym samym tytule wybitnej poznańskiej poetki - Krystyny Miłobędzkiej. "Subtelne kolory spra­wiają wrażenie widzenia przez kalkę, przezroczy­stości stwarzają nieoczywiste paralele następu­jących po sobie obrazów" - piszą o ilustracjach Chmielewskiej twórcy wystawy. Tę część ekspo­zycji uzupełniają fotografie z rodzinnego albumu Krystyny Miłobędzkiej oraz książki poetki, które znajdują się w zbiorach Biblioteki Raczyńskich.

Roztańczyć Poznań

Ciekawą propozycją jest także akcja Roztańczyć Poznań, która polega na zaangażowaniu pozna­niaków - przechodniów w działania oparte na tańcu. "Na zasadzie zbliżonej do flash-moba, profesjonalni tancerze będą rozpoczynać pokazy tańca (np. salsa, bachata), a po chwili angażować, wciągać do zabawy i nauki osoby postronne" - piszą o projekcie pomysłodawcy. Akcja rozpo­częła się już w lipcu, ale trwać będzie do końca wakacji - dwa razy w tygodniu, we wtorki o g. 18 i w soboty o g. 13. Proponowane przez organiza­torów lokalizacje to: plac Wolności, ul. Św. Mar­cin, plac Mickiewicza, Stary Rynek i ul. Zielona. Dokładne godziny i miejsca akcji będą jednak, ze względu na pogodę oraz liczbę uczestniczących w niej osób, aktualizowane na bieżąco.

Z biegiem rzeki

Kolejną imprezą, w której warto wziąć udział w sierpniu, jest organizowany przez Stowarzysze­nie Przyjaciół HOKTW w Poznaniu i Inicjatywę Mariniarze Forteczny Spływ Kajakowy. To jeden z projektów, który próbuje ożywić i przywrócić Wartę poznaniakom. Wyprawę szlakiem relik­tów Twierdzy Poznań, które położone są w doli­nie rzeki, poprowadzi przewodnik, a śmiałko­wie już 3 sierpnia zobaczą śluzy forteczne, jazy, umocnione mosty, port wojenny oraz inne cie­kawe obiekty.

Spływy kajakowe - w tym wypadku wokół Ostrowa Tumskiego - oferuje również w sierp­niu Brama Poznania. W programie także spotka­nia, na których poruszony zostanie temat rzeki i jej roli, oraz wiele tematycznych wycieczek: "retro", podczas której poznamy przedwojenny Poznań; coś dla fanów historii z dreszczykiem; wyprawa "słodko-gorzka", w której wezmą udział duchy Poznania, oraz wyprawa "pod wysokim napięciem"...

Polecam także w sierpniu odwiedzić Muzeum Archeologiczne przy ulicy Wodnej 27. 14 i 28 sierpnia odbędą się tam darmowe projekcje fil­mów i bajek dla dzieci, które związane są tema­tycznie z archeologią i historią. Wyświetlone zostaną dwa filmy: Tedy i poszukiwacze zaginio­nego miasta oraz Dwanaście prac Asterixa. Poka­zom towarzyszą warsztaty plastyczne.

Przez całe wakacje - w poniedziałki, środy i piątki - w Muzeum Archeologicznym odbywają się także zajęcia plastyczne z cyklu Letnia Aka­demia Malucha: Mityczny świat - mityczni boha­terowie, które połączone zostały z prezentacjami multimedialnymi dla dzieci w wieku 5-10 lat.

W Rezerwacie Archeologicznym Genius loci na Ostrowie Tumskim z kolei w każdy czwartek dzieci mogą wziąć udział w warsztatach Smocze opowie­ści, które towarzyszą wystawie Smoki - w stawie i na trawie. Zajęcia dedykowane są dzieciom w wieku 6-12 lat. W programie dla najmłodszych znalazły się również: smocze kino letnie, słucho­wiska, gra wyobraźni oraz zabawy plenerowe.

Vivaldi i Riedel

Sierpień zapowiada się równie ciekawie w osie­dlowych centrach kultury, gdzie do końca waka­cji kontynuowanych jest wiele zajęć. W ODK Pod Lipami dzieci podążają śladami Arkadego Fiedlera, a w DK Orle Gniazdo uczą się rzemio­sła artystycznego.

Podczas wakacyjnych wędrówek nie możemy omi­nąć CK Zamek, gdzie lato upływa pod hasłem Zrób sobie wakacje. Taki jest tytuł wystawy, która spaja wszystkie letnie propozycje. A jednym z jej elemen­tów jest... gigantyczny krokodyl z otwartą pasz­czą, który czeka na widzów w holu Sali Wielkiej. Wystawę można oglądać w różnych przestrzeniach zamku do 31 sierpnia. W wakacyjnym programie ponadto: spektakle dla dzieci, m.in. Kukuryku Teatru Kubuś z Kielc, Mikrokosmos. Kompozycje Białostockiego Teatru Lalek czy Co w strachu pisz­czy Teatru Lalki i Aktora z Wałbrzycha; warsztaty tematyczne: Wytwórnia dźwięków, Potęga kwia­tów... i Zabawa z cieniem oraz koncerty, a wśród nich dedykowany dzieciom VIVA (ldi) lato, czyli gdzie się zaczyna muzyka?, a dla dorosłych koncert zespołu Cree, na którego czele stoi Sebastian Rie­del, syn legendarnego wokalisty Dżemu. Na sam finał wakacji CK Zamek zaprasza na koncert Sun­shine Reggae - po raz ostatni w letnim klimacie.

Monika Nawrocka-Leśnik