Kultura Poznań.pl

Varia

opublikowano:

Serce dla orkiestry

Zaplanowała, że będzie grać "do końca świata i o jeden dzień dłużej". Dlatego przed nami kolejny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - w niedzielę, 14 stycznia.

.
fot. B. Paczkowski

Przygotowania do tegorocznego finału ruszyły właściwie zaraz po zakończeniu poprzedniej edycji. W tym roku celem wielkiej zbiórki będzie pozyskanie środków "na wyrównanie szans w leczeniu noworodków". "Wybór celu Finału to każdego roku najtrudniejsza decyzja, jaką musimy podjąć" - pisze na stronie WOŚP Jurek Owsiak, twórca i główny "dyrygent". "Piszą do nas lekarze, personel medyczny, autorytety w świecie medycyny, ale często także pacjenci i rodzice dzieci leczonych w szpitalach. Potrzeby są ogromne, a my, wybierając temat każdej zbiórki, musimy być pewni, że przy pomyślnym wyniku Finału uda nam się postawione cele zrealizować" - tłumaczy.

Finał WOŚP to przede wszystkim kwesty i licytacje - poznańskie sztaby cały czas się organizują, na ulice znów wyjdą tysiące wolontariuszy. Całość rozpocznie się o g. 10 na placu Mickiewicza. Pokazy służb mundurowych i licytacje - to główne punkty programu tej części. O g. 12 ruch rozpocznie się na parkingu przed CK Zamek oraz na czynnym odcinku ul. Święty Marcin. Punkty gastronomiczne, wystawa samochodów i motocykli, kiermasz mediów, start i meta biegu "Policz się z cukrzycą" oraz koncerty - to najważniejsze wydarzenia w tej przestrzeni.

Na scenie przed Zamkiem wystąpią w tym roku m.in. poznańskie grupy Lenny is Dead oraz Diesel Hangovers czyli Jarek Szczeciński, Grzesiek Marusza i Filip Postaremczak. "Każdy z nich jest z trochę innej muzycznej bajki; każdy z nich z innym temperamentem i inną wrażliwością; każdy z nich słuchał w dzieciństwie czegoś innego" - czytamy w krótkiej biografii Diesel Hangovers. "Razem tworzą potężny mix energii gitarowej i melodii".

Gwiazdą poznańskiego finału będzie Junior Stress (czyli Marcel Galiński) - lubelski wokalista nurtu reggae i dancehall. "Proszę nie dać się zwieść Juniorem (...), bo ten facet mógłby seniorów i ojców wiele nauczyć. Lubelski artysta nie spalił żadnego mostu, za to dopracował swój silny styl w optymalnym mariażu reggae i rapu" - pisał jeden z krytyków.

Finał WOŚP tradycyjnie zakończy " Światełko do nieba".

Sylwia Klimek

  • 26. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
  • 14.01, g. 10-21
  • plac Mickiewicza, parking przed CK Zamek
  • organizatorzy: CK Zamek we współpracy ze sztabem przy Politechnice Poznańskiej