Kultura Poznań.pl

Varia

opublikowano:

Rzeką urzeczeni

Poznań Design Festiwal to nowa odsłona dotychczasowych Poznań Design Days. W tym roku organizatorzy zabiorą widzów... nad rzekę. Festiwal startuje 12 maja.

.
fot. materiały organizatorów

- Zapraszamy na Poznań Design Festiwal nie tylko osoby zainteresowane designem, ale wszystkich, którzy lubią świadomie myśleć o najbliższej przestrzeni miejskiej - zachęcają organizatorzy. Tegoroczna odsłona festiwalu organizowanego przez Fundację Made in Art odbędzie się pod hasłem "Urzeczeni" i ma ambicję zbadać relacje rzeki z miastem - poprzez panele dyskusyjne, warsztaty, wystawy, projekcje filmowe, interaktywne instalacje. - Uważnie przyjrzymy się rzece i wodzie w mieście - deklarują twórcy programu.

Większość wydarzeń zaplanowano w rejonie Plaży Miejskiej nad Wartą, pawilonu Nowa Gazownia w sąsiedztwie rzeki oraz na placu Wolności. - W tym roku koncentrujemy swoją uwagę na problematyce terenów nadrzecznych i ich integracji z tkanką miejską. Poznań, jak i wiele polskich miast, od lat boryka się z problemem odrębności rzeki od miasta, co wiąże się z dużą stratą dla mieszkańców, jak i wizerunku samego miasta - kreślą szerszy kontekst festiwalu jego pomysłodawcy.

W programie odnajdziemy m.in. panel Poznań Design Talks oraz JESTEŚ™, czyli cykl otwartych spotkań łączących dyskusje z konsultacjami. Wśród zaproszonych gości pojawią się m.in. architektka Miśka Miller Lovegrove, Magdalena Zakrzewska-Duda z River Cities Platform oraz Catherine Ferbos Nakov z International Design Expeditions. O swoich projektach skoncentrowanych wokół problematyki rzeki opowiedzą m.in. kuratorka i artystka Cecylia Malik, przedstawiciele madryckiego biura architektonicznego Openact Architecture czy pochodzącego z Berlina Urban Catalyst Studio. Moderatorem spotkania będzie architekt Carlo Venegoni, znany widzom poprzednich edycji. - W czasie festiwalu będziemy mieli okazję posłuchać architektów i twórców z zagranicy doświadczonych w projektowaniu architektury i przestrzeni na terenach nad rzeką. Konfrontacja z ich doświadczeniami może być niezwykle cenna - zauważają programerzy.

Nie zabraknie także warsztatów projektowych, np. z odnawiania mebli z twórcą bloga Rzuć Pan Okiem Pawłem Machometem, a także projektowania rzeki metodą design thinking oraz Water Sideways, prowadzonych przez Mathilde Bretillot z International Design Expeditions.

Organizatorzy przygotowali też specjalny blok warsztatów dla dzieci oraz cykl Cinema Design, w którym zaprezentowane zostaną filmy związane z kwestiami projektowego wykorzystania terenów nadrzecznych oraz roli i potencjału rzeki w mieście.

Ważnym punktem programu będzie wystawa U źródła skoncentrowana wokół tematyki wody jako nieocenionego dobra o kurczących się zasobach.

Poznań Design Festiwal pod hasłem "Urzeczeni" to pierwsza część trzyletniego projektu Poznań Miasto Żywiołów.

Sylwia Klimek

  • Poznań Design Festiwal "Urzeczeni"
  • 12-20.05