Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Rzeczy żydowskie, rzeczy polskie

"Tradycja, dialog, sztuka, bez granic i dzieci" - pod takimi hasłami upłynie w tym roku festiwal Simchat Chajim. Stowarzyszenie Krotochwile zdecydowało się zmienić lokalizację i odwiedzić również Poznań.

. - grafika artykułu
Kadr z filmu "Echa ze strychu"

Przez pięć edycji festiwal odbywał się w Krotoszynie - i nazywał się wówczas Simchat Krotoszyn. Rok temu organizatorzy wyruszyli w trasę po Wielkopolsce, udając się do Jarocina, Kobylina, Koźmina Wielkopolskiego, Odolanowa i Zdun. W tym roku zdecydowali się poza Krotoszynem i Jarocinem dotrzeć do stolicy województwa, przełamując małomiasteczkową, urokliwą tradycję Simchat. W jakich wydarzeniach festiwalowych będą mogli uczestniczyć poznaniacy?

Simchat Chajim współpracuje z festiwalem filmowym Żydowskie Motywy, dzięki czemu będziemy mogli zobaczyć wybrane tytuły z zeszłorocznej edycji warszawskiej imprezy. Na szczególną uwagę zasługuje "Hummus!", który zostanie pokazany 20 maja w kinie Muza (g. 18). To film utalentowanego dokumentalisty Orena Rosenfelda, założyciela Holy Land Productions - firmy realizującej produkcje dla takich klientów, jak National Geographic, BBC czy History Channel. Rosenfelda cechuje wychodzenie poza banalną reportażowość, cierpliwe poszukiwanie nieoczywistych tematów i niebanalnych sposobów opowiadania o rzeczach pozornie oczywistych. Hummus traktuje w swoim filmie jak pełnowymiarowego bohatera. Tematem staje się specyficzny typ wojny, w jaki uwikłane jest to "super jedzenie". To batalia między krajami Bliskiego Wschodu o to, kto ma prawo nazywać hummus swoją narodową potrawą, oraz o miejsce w księdze rekordów Guinessa w kategorii: największy talerz hummus. Po pokazie odbędzie się spotkanie z reżyserem. Wstęp na podstawie bezpłatnych wejściówek.

W Domu Tramwajarza zobaczymy pięć kolejnych filmów. Cykl rozpocznie 17 maja o g. 19 pokaz dokumentu "Echa ze strychu". Debbie Goodstein powraca po 23 latach do swego słynnego filmu "Głosy ze strychu" z 1989 roku, dopisując dalszy rozdział do historii rodzinnej. Polski rolnik Stanisław Grochowski ocalił żydowską rodzinę, ukrywając ją na strychu. Dziś ocaleni wraz z potomkami to grupa 27 osób, która wyrusza do Polski na ceremonię pośmiertnego przyznania Polakowi tytułu Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. Jednak świętowanie szybko przechodzi w oburzenie rodziny Grochowskiego - po obejrzeniu filmu, który budzi wśród nich kontrowersje i żal o to, jak zostali w nim ukazani. Co tak naprawdę wydarzyło się na strychu? Jaka była cena pomocy dla obu stron? - na te pytania próbuje odpowiedzieć Goodstein, wchodząc w temat tzw. trzeciego pokolenia - wnuków ocalonych, których praca nad przeszłością stała się nie tak niedawno nowym, fascynującym i trudnym tematem dla kina o Holokauście. Na wszystkie pokazy w Domu Tramwajarza wstęp jest wolny.

Sichat Chajim ma także tradycję koncertów muzyki zakorzenionej w kulturze żydowskiej i izraelskiej. W tym roku w Słodowni w Starym Browarze wystąpi Ori Alboher. Urodził się w Jerozolimie, ale podzielił emigracyjny los wielu młodych artystów z tego kraju - obecnie mieszka i tworzy w Berlinie. Swoją karierę solową rozpoczął w 2012 roku albumem "Unwind", a w roku ubiegłym wydał "1986", odwołując się tytułem do roku swoich urodzin. To muzyk sięgający po minimalistyczne rozwiązania, preferujący stosowanie repetytywnych zapętleń własnego wokalu i wykorzystywanych sampli. Swą twórczość Ori określa mianem heartcore, oscylując na pograniczu r&b, popu, soulu i muzyki elektronicznej. To zresztą nie pierwszy występ Albohera w Polsce - artysta dał się poznać krakowskiej publiczności podczas występu na dwóch edycjach Festiwalu Kultury Żydowskiej. Bilety na koncert kosztują 40 zł.

Poza pokazami filmowymi i koncertem w ramach festiwalu odbędą się w Poznaniu wykłady czy degustacja kuchni izraelskiej. 17 maja o g. 19 w Galerii na Dziedzińcu Sztuki w Starym Browarze otwarta zostanie wystawa Romy Ligockiej "W poszukiwaniu bliskości", a spotkanie z artystką odbędzie się w galerii 19 maja o g. 18. Z kolei na 24 maja (g. 20) zaplanowany jest performens poetycki Ryszarda Krynickiego obok dawnej poznańskiej synagogi.

Marek S. Bochniarz

  • Simchat Chajim Festival
  • Poznań: Stary Browar, Dom Tramwajarza, kino Muza
  • 17-27.05

 © Wydawnictwo Miejskie Posnania 2018