Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Rycerze, anioły i smoki... czyli lato z kulturą

Przed uczniami dwa miesiące wakacji. Przed studentami, którym udało się zdać wszystkie egzaminy - jeszcze więcej wolnego. Urlopy co prawda nie trwają tak długo, ale Poznań przygotował mnóstwo atrakcji nawet dla tych, którzy odpoczywać będą tylko w weekendy.

. - grafika artykułu
rys. Ola Szmida

Akcja Spotkania z kulturą - Lato 2014 skierowana jest do małych i dużych poznaniaków, którzy pozostają na lato w mieście. Z myślą o nich poznańskie instytucje kultury organizują sporo wydarzeń. Większość z nich jest bezpłatna - wystarczy się zapisać!

Z wizytą u Raczyńskich

Jedną z propozycji dla dzieci przygotowała Biblioteka Raczyńskich, która zaprasza na cykl zajęć edukacyjno-artystycznych. Warsztaty te przeznaczone są dla dzieci w wieku 7-12 lat. Akcja Lato organizowana jest m.in. w filii nr 2 na os. Oświecenia 59, gdzie mali czytelnicy będą mogli podróżować w czasie. - Sprawdzimy, czy pismo i książki zawsze wyglądały tak jak teraz, dowiemy się, jak tańczono przed wiekami, poznamy zawody i zwyczaje, o których już mało kto pamięta, oraz odkryjemy wiele innych tajemnic z zamierzchłej przeszłości - zapowiadają organizatorzy. Ponadto dzieci będą mogły odbyć Baśniowe podróże po Europie w filii nr 11 albo pobłądzić W magicznym świecie Tolkienowskiego Śródziemia. Dzieci poznają życie codzienne w Shire, zilustrują fragmenty powieści, zaprojektują stroje bohaterów oraz wybudują siedzibę elfów. Ciekawą propozycję przygotowała także filia nr 22. Na zajęciach Poznańskie klimaty mali czytelnicy poznają charakterystyczne miejsca w mieście oraz ciekawostki z nimi związane. Poczytają m.in. o zoo, Palmiarni i Zamku Przemysła. Ale i to nie koniec atrakcji - szczegółowy program oraz informacje o innych zajęciach w bibliotece i jej filiach można znaleźć na stronie: www.bracz.edu.pl.

Śladami Fiedlera i Leonarda da Vinci

ODK Pod Lipami z kolei zaprasza dzieci na Podróże śladami Arkadego Fiedlera. Zajęcia te będą podporządkowane kolejnym powieściom i dziennikom z podroży Fiedlera. Dla najmłodszych także Centrum Sztuki Dziecka przygotowało cykl warsztatów Wakacje z Leonardem oraz bogatą ofertę zajęć, które odbędą się w ramach 15. Letniego Pogotowia Sztuki w parku na Cytadeli oraz przy Starym Browarze. "Leonardo da Vinci uważał, że im pełniejsza jest wiedza o świecie i przyrodzie, tym pełniejszą i lepszą będzie sztuka, i to zdanie jest naszym hasłem przewodnim" - piszą o projekcie organizatorzy.

Poznawać legendy i robić film

Równie ciekawie zapowiada się seria wycieczek i gier familijnych realizowanych na Trakcie Królewsko-Cesarskim, których organizatorem jest niedawno otwarta Brama Poznania ICHOT. Forma wycieczek pozwala na poznanie miasta i jego przeszłości z rozmaitych, niekiedy nawet zaskakujących perspektyw. Planowane na całe wakacje wycieczki to: "Przepis na sukces" - dowód na to, że przeszłość nie całkiem przemija, a historyczne postaci mogą nam doradzić; "Jesteśmy w kontakcie"; "Zmroczna wycieczka", która prowadzi szlakiem kryminalnych tajemnic Poznania, i "Miasto zaginione", które przypomina Poznań nie tyle odległy, co już nieistniejący. Wśród propozycji jest także gra familijna "Zagubieni w czasie i przestrzeni", podczas której poznaniacy za pomocą wehikułu czasu będą mogli odnaleźć dawne miasto i jego mieszkańców. Udział w wycieczkach jest bezpłatny, a szczegółowe informacje można znaleźć na stronie: www.bramapoznania.pl.

Brama Poznania zaprasza także na spływy kajakowe wokół Ostrowa Tumskiego, cykl spotkań "Z biegiem rzeki" oraz warsztaty dla rodzin - "Wyspa przygód" - Będziecie tropić zagadki Ostrowa Tumskiego i odkrywać tajemnice tysiącletnich znalezisk, poznawać legendy i historie niezwykłe, lecz prawdziwe, badać przyrodę wyspy i obserwować zmiany miejskiego krajobrazu. Spotkacie postacie legendarne, historyczne i fantastyczne - rycerzy, książęta, anioły, smoki... - zachęcają organizatorzy. Oprócz tego młodzież będzie mogła także wybrać cykl warsztatów proponowany przez Stowarzyszenie Artystyczne Usta Usta - "Tłusta Lokomotywa". To seria zajęć związanych tematycznie z procesem powstawania filmu krótkometrażowego, obejmującego adaptację scenariusza, grę aktorską, rożne techniki animacji filmowej oraz montaż i prezentację gotowego filmu.

Dziady i faceci na wybiegu

Dla dorosłych również się coś znajdzie. Kilka propozycji przygotował Mój Teatr, który spektakle w reżyserii Marka Zgaińskiego prezentować będzie także w czasie wakacji. Jeszcze w lipcu artyści zapraszają na spektakle: "Arka, czyli dwoje na kanapie", "Portret z magnolią", "Rokendrol albo mów mi teściu", "Związek partnerski", "Usta Angeliny" oraz przedpremierowy pokaz przedstawienia "Faceci na wybiegu". Na afiszu Teatru Nowego natomiast pozostaną na początku wakacji dwa spektakle: "Dom lalki" w reżyserii Michała Siegoczyńskiego oraz "Dziady" Radosława Rychcika.

Na leżaku albo w kinie

Dla tych natomiast, którzy wolny czas wolą spędzać na świeżym powietrzu, polecam letnie spacery z przewodnikiem w konwencji Free Walking Tours albo leżaki i hamaki na Chwaliszewie przy KontenerART, gdzie po raz kolejny usypano Plażę Miejską. Alternatywą jest także Kino na Rybitwach vol. 2, które proponuje 16 wakacyjnych projekcji - w każdy piątek i sobotę. Filmy prezentowane będą na skwerze na rozwidleniu ulic Rybaki i Strzałowej. A podsumowaniem każdego miesiąca działalności Letniego Klubu Filmowego "Na Rybitwach" będzie piknik sąsiedzki połączony z jarmarkiem bukinistycznym, po którym odbędzie się specjalny pokaz niemego filmu z muzyką na żywo. To zresztą nie jedyne letnie, plenerowe kino w Poznaniu.

Dłuto czy pionek

Na Łazarzu odbędą się warsztaty rzeźby w drewnie, których organizatorem jest działająca przy ul. Głogowskiej 53 Pracownia Łazarska. Będzie to cykl darmowych warsztatów dla dorosłych mieszkańców Poznania oraz młodzieży - zarówno tych, którzy nigdy jeszcze nie trzymali w ręku dłuta, jak i bardziej doświadczonych rzeźbiarzy. Prace, które powstaną podczas zajęć, zostaną zaprezentowane na plenerowej wystawie.

Czymś nowym w tym roku jest także "Mankalowisko", którego przygotowaniem zajęło się Stowarzyszenie Wędrowni Architekci. Proponują trzy plenerowe spotkania zarówno dla początkujących, jak i dla zaawansowanych miłośników gier. Zajęcia będą połączeniem warsztatów tradycyjnych liczbowych gier w typie mankala z formą akcji happeningowej. W trakcie spotkań odbywać się będą również zajęcia plastyczne dla dzieci, na których uczestnicy wykonają samodzielnie zestawy do gier.

Monika Nawrocka-Leśnik