Kultura Poznań.pl

Varia

opublikowano:

Różne drogi do integracji

- Ignorancja połączona z manipulacją prowadzi do nienawiści. Nie możemy do tego dopuścić - mówi imam poznańskiej wspólnoty muzułmańskiej Youssef Chadid i zaprasza na cykl spotkań i warsztatów "Drogi integracji", który ma przybliżyć religię i kulturę islamu.

.
fot. archiwum Muzułmańskiego Centrum Kulturalno-Oświatowego w Poznaniu

"Mamy niezwykłą szansę na wzajemne poznanie się i obalenie tkwiących w nas, wytworzonych głównie w mediach, stereotypów. Przygotowaliśmy cykl warsztatów, wykładów i spotkań o tematyce wielokulturowej, odbywających się przez całą jesień w różnych miejscach w Poznaniu. Chcemy, by hasło Wolne Miasto Poznań stało się realnym działaniem i wspólnym doświadczeniem różnych osób" - piszą o idei projektu organizatorzy z Muzułmańskiego Centrum Kulturalno-Oświatowego w Poznaniu. Projekt, który ma przybliżyć kulturę, zwyczaje i życie muzułmanów wspiera Urząd Miasta.

W Galerii Miejskiej Arsenał 9 listopada rozpocznie się cykl darmowych i otwartych dla wszystkich wykładów, na których w kontekście religii islamu poruszone zostaną różnorodne współczesne wątki społeczne. O stereotypach wokół islamu mówił będzie imam Youssef Chadid (9.11, g. 18). W kolejnych tygodniach rozmowy dotyczyć będą relacji islam-kapitalizm (16.11, g. 18), sztuki arabskiej wiosny (8.12, g. 18). Temat ostatniego spotkania to "Islam a feminizm" (12.12, g. 18). Wszystkie wykłady prowadzone będą w języku polskim.

18 i 25 listopada organizatorzy zapraszają całe rodziny oraz seniorów na warsztaty tańca jemeńskiego. "Uczestnicy nauczą się podstawowych kroków, z których wspólnie z prowadzącymi zbudują ciekawą choreografię" - zachęcają. 22 i 29 listopada z kolei otwarte warsztaty kulinarne pozwolą poznaniakom poznać kuchnię arabską oraz nabyć nowe umiejętności kulinarne. Poprowadzą je Dorota Al-anesi i Albaraa Alanesi.

Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny. Na warsztaty, które odbywać się będą w Muzułmańskim Centrum Kulturalno-Oświatowym przy ul. Biedrzyckiego 13) obowiązują zapisy.

sk