Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Plebiscyt na wydarzenie sezonu 2014/2015: ostatnie dni głosowania!

Jeszcze tylko do soboty czekamy na Wasze głosy w plebiscycie, w którym wspólnie wybieramy najciekawsze wydarzenie kulturalne minionego sezonu. Wszystko w Waszych rękach!

. - grafika artykułu
Wszyscy nominowani w tegorocznym plebiscycie

Plebiscyt, który ogłaszamy już po raz trzeci u progu nowego sezonu, to z jednej strony zabawa (bo tym przede wszystkim są plebiscyty). Z drugiej jednak - próba podsumowania tego, co w poznańskiej kulturze wydarzyło się w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Spośród kilkuset wydarzeń, wobec których nie dało się przejść obojętnie, w wewnętrznym, redakcyjnym głosowaniu wybraliśmy finałową dziesiątkę. Oto nominowani (GŁOSUJ!):

WRZESIEŃ-SIERPIEŃ: Poznań nabiera literackiego rozmachu: Festiwal Fabuły, cykl Zamek Reporterów, Festiwal Poznań Poetów z nową Poznańską Nagrodą Literacką...

Za mnóstwo inspirujących spotkań autorskich przy pełnej widowni. Za przywracanie literatury czytelnikom i czytelników literaturze. Za bogactwo form, mnogość nazwisk i pamiętanie o tym, że czytaniu towarzyszy potrzeba rozmowy.

WRZESIEŃ-SIERPIEŃ: Akcja rewitalizacja: wskrzeszenie Centrum Amarant na Jeżycach, oddolne działania kulturotwórcze na Łazarzu, Wildzie i przy ulicy Święty Marcin

Za twórczą i konsekwentną "decentralizację" miasta - udowadnianie, że kultura poza ścisłym centrum może się rozwijać. Za tworzenie nowych lokalnych wspólnot oraz integrowanie i mobilizowanie już istniejących. Za odkrywanie nowych miejsc w Poznaniu, ich uatrakcyjnianie, za przyciąganie zarówno "tubylców", jak i "przybyszów".

PAŹDZIERNIK: Otwarcie Fotoplastykonu Poznańskiego

Za ocalenie unikatowego "wehikułu czasu", dzięki któremu w ciągu kilku chwil możemy powędrować w przeszłość. Za niesztampową lekcję historii fotografii. Za możliwość oglądania pierwszych fotografii w 3D, na długo zanim pojawiły się charakterystyczne czerwono-niebieskie okulary. Za kolejny poznański "magnes na turystów".

PAŹDZIERNIK-GRUDZIEŃ: "50 lat pod prąd" - festiwal towarzyszący okrągłym urodzinom Teatru Ósmego Dnia

Za jubileusz bez gal, orderów i kombatanckich przemówień, za to świętowany wspólnie z mieszkańcami Poznania i innymi artystami. Za twórcze przejęcie placu Wolności w pewien chłodny październikowy dzień, a także za spotkania, stawianie pytań, wymianę doświadczeń i wspólną rozmowę na nurtujące nas tematy.

LISTOPAD: Odkrycie i udostępnienie archiwum fotograficznego Ernsta Stewnera

Za prawdziwy fotograficzny skarb, który Piotrowi Kordubie udało się odnaleźć w Berlinie. Za bezcenne źródło informacji na temat historii Polski i Poznania. Za zatrzymane w kadrze pejzaże, architekturę i portrety ludzi, których dawno już nie ma, a które dzięki fotografiom Ernsta Stewnera nie znikną zapomniane.

MARZECPremiera Prezydentek w Teatrze Nowym

Za odważne zaglądanie za firanki mieszczańskich kamienic i nieodwracanie wzroku od tego, co się tam zobaczy. Za szambo w teatrze. W końcu za mistrzowskie trio na scenie, czyli fantastyczne role Bożeny Borowskiej-Kropielnickiej, Danieli Popławskiej i Małgorzaty Łodej-Stachowiak.

MARZEC: Wystawa Nocny Poznań w blasku neonów w Muzeum Narodowym

Za ponowne "oświecenie" Poznania i przypomnienie "najjaśniejszego" fragmentu jego historii. Za wydobycie z ciemności Indianina z kina Bałtyk, Kociaka z baru przy Św. Marcinie i Białej Damy i przedstawienie tej neonowej ekipy pokoleniu, które nie miało szans wcześniej jej poznać. Za przywrócenie mody na świetlne miejskie dekoracje. Za iskrę, która wywołała w mieście prawdziwe neonowe szaleństwo.

KWIECIEŃ: Druga edycja Spring Break

Za to, że po obiecującym debiucie organizatorzy nie spoczęli na laurach: zwiększyli liczbę wykonawców i miejsc, zaprosili zagranicznych gości i wzięli sobie do serca uwagi fanów po pierwszej edycji. Za to, że Poznań stał się ważnym punktem na festiwalowo-muzycznej mapie Polski.

CZERWIEC: Grażyna Kulczyk w prestiżowym gronie doradców Museum of Modern Art w Nowym Jorku.

Za kulturę przez duże K i takich samych rozmiarów promocję polskiej sztuki współczesnej za granicą, a konkretnie w jednej z najbardziej znanych instytucji poświęconych tej sferze działalności artystycznej. Za wyznaczanie trendów w dziedzinie nowoczesnego mecenatu sztuki.

CZERWIEC: Otwarcie pałacu w Rogalinie po renowacji

Za spektakularną rewitalizację, na którą Rogalin czekał od lat. Za właściwą wreszcie oprawę dla tej jednej z najpiękniejszych rezydencji w Polsce. Za pieczołowicie odtworzoną paradną klatkę schodową, jadalnię i bibliotekę. Za wiedzę i pasję konserwatorów, które pozostały w każdym rogalińskim kącie.  

zespół IKS-a i portalu Kulturapoznan.pl

uzasadnienia nominacji: Natalia Grudzień, Sylwia Klimek