Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Ostatni zajazd na placu Mickiewicza

Prezydenci Poznania, aktorzy scen poznańskich i mieszkańcy miasta razem na scenie, w jednym dramacie.

Plac Mickiewicza w Poznaniu, fot. M. Malinowski - grafika artykułu
Plac Mickiewicza w Poznaniu, fot. M. Malinowski

Tak będzie już w najbliższą sobotą, 8 września, pod pomnikiem Adama Mickiewicza - podczas publicznego, wspólnego czytania "Pana Tadeusza". Okazja jest szczególna: w tym roku mija 200 lat od ostatniego zajazdu na Litwie, czyli roku 1812, w którym wieszcz zakończył akcję narodowej epopei.

Poznańskie czytanie to część ogólnopolskiego projektu "Narodowe czytanie Pana Tadeusza", któremu patronuje prezydent Bronisław Komorowski. 8 września w różnych punktach kraju mieszkańcy 30 miast spotkają się, aby wspólnie - na rynkach, skwerach, parkach - usłyszeć strofy "Pana Tadeusza" w różnych interpretacjach. Mniej i bardziej znane cytaty z narodowej epopei zabrzmią m.in. w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Bydgoszczy, Kaliszu, Malborku, Olsztynie, Przemyślu, Szczecinie i Toruniu. Każde z miast ma swój pomysł na wspólne czytanie - w każdym mieście jednak tak samo będzie można przyłączyć się do akcji i publicznie zaprezentować swój wybrany fragment.

Poznańskie czytanie rozpocznie się o godz. 14 na placu Mickiewicza. Zainauguruje je obsypanie kwiatami pomnika wieszcza przez Zosię i Tadeusza, następnie zastępca prezydenta Poznania Dariusz Jaworski, europosłowie i samorządowcy przeczytają swoje strofy "Pana Tadeusza" i jednocześnie otworzą scenę dla wszystkich chętnych. Na zakończenie usłyszymy fragmenty epopei "po poznańsku" Lecha Konopińskiego w wykonaniu aktorów Teatru Nowego: Danieli Popławskiej i Michała Grudzińskiego. Spotkanie na placu Mickiewicza poprowadzi ich kolega z teatru - Radosław Elis.

Późnym popołudniem uroczystości przeniosą się na dziedziniec przy kościele Św. Marcina, w którym odbyła się pierwsza msza żałobna po śmierci wieszcza w styczniu w 1856 r. Tam także stanął pierwszy na świecie pomnik Adama Mickiewicza - odsłonięty 7 maja 1859 roku. O godz. 18 zostanie odprawiona msza św. w intencji poległych w kampanii 1812 roku oraz za spokój duszy Adama Mickiewicza. A po niej (od godz. 19.30) rozpocznie się czytanie "Pana Tadeusza" na dziedzińcu kościoła. Fragmenty XII Księgi czytać będą: prezydent Poznania Ryszard Grobelny oraz aktorzy Maja Hirsch i Jacek Braciak. Historyczny wstęp "O związkach Adama Mickiewicza z Wielkopolską i Poznaniem" wygłosi Janusz Pazder, a całość poprowadzi ponownie Radosław Elis.

Sylwia Klimek

  • Narodowe czytanie: "Pan Tadeusz, czyli ostatni zajazd na Litwie" Adama Mickiewicza
  • 8.09, g. 14-15.30
  • Plac Mickiewicza, pod pomnikiem wieszcza