Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Nocne wycieczki po mieście

Bardzo długie kolejki to na szczęście coraz bardziej odległa przeszłość, z jednym wyjątkiem: w Noc Muzeów stoją one zarówno do tych instytucji, jak i do wielu innych miejsc.

. - grafika artykułu
fot. Waldemar Wylegalski

Jest coś niezwykłego w tej nocy, że muzea które przecież są otwarte przez cały rok, właśnie wtedy przyciągają tłumy. Szykowane na ten czas atrakcje pewnie znów sprawią, że miasto pełne będzie spragnionych wrażeń mieszkańców Poznania i okolic.

Głównymi bohaterami będą oczywiście muzea, jednak dobrze jest odwiedzić te, które nie są najbardziej oczywiste. Jednym z nich jest maleńkie Muzeum Farmacji, które znajduje się w samym centrum miasta, w kamienicy przy Al. Marcinkowskiego. Zobaczymy tam meble z apteki w Miłosławiu w stylu neorenesansu północnego z końca XIX w., naczynia i archiwalia apteczne oraz księgozbiór fachowy. Tej nocy odbędą się tam odczyty, m.in. o udziale aptekarzy w powstaniu wielkopolskim.

Innym takim miejscem jest Muzeum Unitry w Zespole Szkół Łączności przy ul. Przełajowej, gdzie ekspozycję tworzy sprzęt audio firm zrzeszenia Unitry, takich jak: Diora, Fonica, Radmor, Eltra i Tonsil, a więc kultowych polskich marek z okresu PRL-u. W muzealną noc posłuchamy, jak grają zgromadzone tam eksponaty.

Ciekawe "instrumenty" czekają na nas w Muzeum Instrumentów i Przyrządów Geodezyjnych. W Zespole Szkół Geodezyjno-Drogowych przy ul. Szamotulskiej zgromadzono niwelatory, teodolity, goniometry czy arytmometry. Każdy, kto tam się zjawi, może też liczyć na "geodezyjną" grochówkę i... turniej tenisa stołowego.

To nie wszystkie muzea, z których istnienia wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, bo jest jeszcze Muzeum Ziemi na Morasku czy Muzeum UAM, dzięki któremu zwiedzimy kompleks przy ul. Wieniawskiego. Oprócz Auli Uniwersyteckiej zobaczymy tam Małą Aulę, czyli Salę Lubrańskiego, oraz zajrzymy do Pokoju Rektorskiego.

Programy pełne atrakcji mają też znane poznańskie muzea, takie jak Muzeum Narodowe, gdzie zobaczymy m.in. portrety autorstwa Olgi Boznańskiej, jednej z najważniejszych polskich artystek, która przedstawiona zostanie z perspektywy feministycznej historii sztuki.  Jedną z wielu atrakcji otwartego w ubiegłym roku Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Przemysła jest wyciskacz do cytrusów Juicy Salif. To urządzenie zaprojektowane przez Philippa Starcka wciąż wywołuje silne emocje. Dowiemy się, czy prawdą są słowa Starcka, że "wyciskarka nie służy do wyciskania cytryn; służy do rozpoczęcia rozmowy". Swoje interesujące programy mają też inne oddziały Muzeum Narodowego.

Atrakcje zapowiadają: Muzeum Archeologiczne z Rezerwatem Genius loci, oddziały Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, Muzeum Archidiecezjalne i wszystkie inne. Żeby było jeszcze ciekawiej, w Noc Muzeów swoje progi otwierają nie tylko muzea. Na przemieszczające się po mieście tłumy będą czekać m.in.: poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej - dokąd dojedziemy zabytkowym autobusem, Muzułmańskie Centrum Kulturalno-Oświatowe, Galeria Miejska Arsenał czy Galerie Miejskie UAP. W Artykwariacie przy ul. Paderewskiego "powąchamy" sztukę na specjalnych warsztatach, na wystawie w Bibliotece Raczyńskich poznamy tajniki kuchni wielkopolskiej, a Trakt Królewsko-Cesarski zaprasza na nocne wycieczki po mieście.

To tylko mały wycinek oferty, całość jest dostępna na stronie internetowej koordynatora Nocy Muzeów, czyli Estrady Poznańskiej.

Jan Gładysiak

  • Noc Muzeów w Poznaniu
  • 19.05, g. 17-1
  • wstęp wolny
  • szczegóły na www.nocmuzeow.poznan.pl

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2018