Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Na Majówkę zostań w Poznaniu

Spotkania, pikniki, uroczystości oficjalne i kolorowe festyny, zabawy i wycieczki - to tylko niektóre z atrakcji poznańskiej majówki. Jeśli planujesz chociaż kilka dni spędzić w Poznaniu - nie będziesz zawiedziony.

. - grafika artykułu
Ubiegłoroczna edycja "Poznań za pół ceny" , fot. materiały organizatorów

Znów mamy w tym roku szansę na 9 dni wolnego. Wystarczą 3 dni urlopu, abyśmy mogli cieszyć się długim kwietniowo-majowym weekendem. Na tych, którzy zdecydują się zostać w tych dniach w Poznaniu, czeka wiele niespodzianek.

Rocznicowe uroczystości

Majowy długi weekend to przede wszystkim ważne święta, które obchodzić będziemy również w naszym mieście: Święto Pracy 1 maja, Dzień Flagi 2 maja i Święto Konstytucji 3 maja. Poznaniacy pamiętają o tych wydarzeniach, składając wiązanki kwiatów pod tablicami i pomnikami czy biorąc udział w tradycyjnej paradzie trzeciomajowej.

Tegoroczny program wydarzeń zaplanowanych na 3 maja jest jak zwykle bogaty. O g. 10.30 w farze rozpocznie się msza św., a po niej odbędzie się tradycyjna parada młodzieży. Uczestnicy przemaszerują z białymi i czerwonymi balonami ul. Świętosławską, przez Stary Rynek i ul. Paderewskiego, na pl. Wolności, gdzie odbędą się główne uroczystości rocznicowe. Przy fontannie na placu Wolności eksponowane będą historyczne samochody wojskowe.

Z książką i naturą za pan brat

Trudno wyobrazić sobie majówkę bez książki. - Od 29 kwietnia do 1 maja, w g. 11-19, na placu Wolności odbędzie się druga edycja Kiermaszu Poznańskich Wydawców, organizowanego przez Bibliotekę Raczyńskich we współpracy z poznańskimi oficynami - zaprasza Anna Gruszecka, dyrektor Biblioteki. - Chcemy nawiązać do poznańskiej tradycji majówki z książką, a w tym roku, po raz pierwszy, do kiermaszu dołączył Festiwal Kaligrafii. Zaplanowaliśmy z wydawcami liczne spotkania autorskie, wykłady, warsztaty dla artystów i dla dzieci.

Ciekawie zapowiada się Festiwal Kaligrafii, w ramach którego zaplanowano takie wydarzenia, jak pisanie nocą w Bibliotece Raczyńskich albo wspólne przygotowywanie Caligraffiti na placu Wolności. Więcej informacji: www.bracz.edu.pl oraz www.festiwal-kaligrafii.pl.

Cały Poznań za pół ceny

W sobotę 29 i niedzielę 30 kwietnia zorganizowana zostanie, już po raz dziesiąty, akcja Poznań za pół ceny. Wiele miejsc i atrakcji będzie dostępnych za połowę ceny, a nawet bezpłatnie. Muzea i inne instytucje kulturalne, hotele i restauracje zaproszą do skorzystania z promocyjnej oferty. Ulgowe bilety na wybrane spektakle teatralne i seanse filmowe, darmowy wstęp na wystawy, korzystne rabaty w sklepach z pamiątkami czy wreszcie niższe ceny dla gości hoteli i restauracji - to tylko niektóre atrakcje czekające na tych wszystkich, którzy w ostatni kwietniowy weekend zdecydują się wziąć udział w akcji. Organizator, Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna, przygotowuje też specjalny program turystyczny: będzie można zobaczyć wiele niedostępnych na co dzień miejsc. Więcej informacji na stronie www.poznanzapolceny.pl oraz na facebook.com/polceny.

Cezary Omieljańczyk