Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Miasto, którego nie ma na mapie?

Gry, literatura, zabawa, nauka, wykłady, dyskusje. Fantastyka we wszystkich formach i odmianach dla zagorzałych fanów i tych, którzy dopiero rozpoczynają z nią swoją przygodę. Stowarzyszenie Klub Fantastyki Druga Era zaprasza na trzecie już Poznańskie Dni Fantastyki w pierwszy weekend października. Miłośnikom wszelkich gatunków fantastyki swoje przestrzenie udostępni Centrum Kultury Zamek.

. - grafika artykułu
il. materiały organizatorów

Przez dwa dni uczestnicy wydarzenia będą mieli możliwość zapoznania się z różnymi formami fantastyki: od gier fabularnych, poprzez gry planszowe, po literaturę science fiction. Organizatorzy przygotowali różnorodne bloki programowe. I tak w ramach bloku literackiego będzie można spotkać się ze znanymi polskimi pisarzami i autorami fantastyki. Udział zapowiedzieli m.in.: Aneta Jadowska, Marcin Mortka, Paweł Zych, Jerzy Rzymowski, Łukasz Henel. Będzie też blok poświęcony grom fabularnym i larpom, za to dla dzieci będą gry planszowe oraz wszelkie materiały do twórczości plastycznej. Ponadto w programie: możliwość spotkania z bajarzami i krótkie warsztaty artystyczne. Miłośników dziesiątej muzy z pewnością zachwyci impreza towarzysząca PDF-om, czyli maraton filmowy.

Nauka też fantastyczna

Poznańskie Dni Fantastyki to jednak nie tylko dobra zabawa. Obcowanie z fantastyką to również okazja do przyswojenia sobie wiedzy z niemalże wszystkich dziedzin nauki, takich jak np. biotechnologia, historia, językoznawstwo czy fizyka i astronomia. Na uczestników czekają naukowe panele dyskusyjne i prelekcje, które z pewnością nie będą nudne. Wszystko to dzięki organizatorom, którzy, co warto podkreślić, wszyscy są wolontariuszami i nie czerpią korzyści finansowych z udziału w przedsięwzięciu. "Cieszy nas posiadanie własnego wkładu w rozwój kultury i spędzenie czasu z otwartymi ludźmi" - piszą organizatorzy na stronie internetowej imprezy, wyjaśniając swoje motywacje.

Fantastyka mieszka w Poznaniu

Jeden z czołowych polskich autorów fantastyki (którego nazwiska chwilowo nie mogę sobie przypomnieć) stwierdził kiedyś, że Poznań z mapy polskiej fantastyki należałoby wymazać. Ta śmiała propozycja przegrała z rzeczywistością. Poznań wymazać się nie pozwolił, a wręcz coraz mocniej zaznacza swoją obecność. Mocną pozycję czołowego festiwalu fantastyki ugruntował już Pyrkon, który w tym roku odwiedziło 25 tys. miłośników gatunku. Konkurs literacki "Poznań fantastyczny" przyciąga autorów z całego kraju, a jego efektem są kolejne antologie opowiadań. Na początku października ukaże się pierwszy numer kwartalnika Biuletyn Fantastyczny. Debiutujące dwa lata temu Poznańskie Dni Fantastyki przypominały raczej bardzo ubogiego krewnego Pyrkonu, ale z roku na rok zwiększają swój rozmach i zyskują na znaczeniu. Wcześniejsze edycje przyciągnęły po blisko tysiąc osób; w tym roku organizatorzy oczekują pobicia zeszłorocznego rekordu.

Mateusz Malinowski

  • Poznańskie Dni Fantastyki
  • 4-5.10, CK Zamek,
  • wstęp wolny
  • więcej na df.poznan.pl