Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Ile energii zostało w proteście?

Na drugą edycję projektu "Bunt 56" inspirowanego wydarzeniami Poznańskiego Czerwca zaprasza Barak Kultury. W programie akcja miejska "Wędrująca boja" i happening uliczny "Podnieść rękę przeciw władzy?".

. - grafika artykułu
Wędrująca boja, fot. P. Bedlinski

- Projekt ten bardziej zanurzony jest we współczesności niż w historii - przekonywał przed rozpoczęciem pierwszej edycji "Buntu 56" jego pomysłodawca Przemek Prasnowski. Wydarzenia Poznańskiego Czerwca, gdy robotnicy wyszli na ulicę, by zaprotestować przeciwko komunistycznej władzy, stały się dla Prasnowskiego pretekstem do rozmowy o tym, czy dziś energia protestu wciąż wygląda tak samo.

Uwaga na boję!

W ramach tegorocznej edycji "Buntu 56" w trzech różnych miejscach Poznania - przy Kościele Maryi Królowej na Rynku Wildeckim, obok ZUS na ul. Dąbrowskiego 12 i przed Centrum Kultury Zamek - pojawi się "Wędrująca boja". To znana już poznaniakom ruchoma rzeźba - obecna w mieście w ramach Inwazji Barbarzyńców w 2013 roku - której autorami są Anne Peschken i Marek Pisarsky z grupy artystycznej Urban Art.

Obiekt ma zwracać uwagę na historię miejsca, w którym stoi, chronić je od zapomnienia. Po raz pierwszy pojawił się przy Murze Berlińskim w 20. rocznicę jego upadku. - Ważnym elementem akcji jest wykorzystanie wspomnień mieszkańców/przechodniów wyświetlanych na ekranie konstrukcji. Ustawienie "Wędrującej boi" w miejscach związanych z wydarzeniami Czerwca "56 roku ma nakłonić widzów/uczestników do refleksji oraz pozwolić skonfrontować własną wiedzę i wspomnienia z obecnym wyglądem i funkcją historycznych miejsc - tłumaczą organizatorzy. Boja będzie wędrowała po mieście w poniedziałek i wtorek, 26 i 27 czerwca, od g. 12.

Chleb ze smalcem

Oprócz tego organizatorzy zapraszają także na krótki happening taneczny "Podnieść rękę przeciw władzy?", za którego kształt odpowiada Adrian Bartłomiej Rzetelski z Teatru Koinspiracja. Twórca - jak sam tłumaczy - bada w nim "uniwersalny mechanizm wpływania władzy na społeczeństwo i pewne przekroczenie granic sprawiedliwego rządzenia", które jego zdaniem "skutkuje społecznym buntem i agresją wobec siebie".

Happening składa się z trzech części. W jednej z nich oprócz tancerzy pojawi się muzyk, który zagra "Rotę". - W trakcie trwania akcji przechodniom zostanie rozdany chleb ze smalcem. Gdy się skończy, rozdamy tekst propagandowy - zapowiada Rzetelski. - Ciekawi mnie, czy publiczność będzie potrafiła przyłączyć się do agresywnych zachowań aktorów wobec przedstawiciela władzy. Jest to trochę jak doświadczenie socjologiczne przeprowadzone na ulicy przy użyciu sztuki tańca i teatru - mówi. Happening odbędzie się w środę, 28 czerwca, na ul. Półwiejskiej przy Starym Browarze (g. 12), przy Pomniku Starego Marycha (g. 13) i na ul. Wrocławskiej (g. 14).

Organizatorzy przypominają także, że cały czas na stronie Fundacji Barak Kultury dostępna jest Mapa Buntu, która powstała w ubiegłym roku. Pomysł "napisania" topografii Poznania pod kątem miejsc protestu zrealizowali poznaniacy pod okiem dziennikarki Natalii Mazur i grafika Kajetana Hajkowicza.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • "Bunt 56" - projekt Baraku Kultury
  • 26-28.06
  • wstęp wolny