Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Ekologiczny rachunek sumienia

Debata dotycząca zagrożeń wynikających z zaniedbań wobec środowiska zakończy cykl spotkań po hasłem: "#1050. Moc truchleje. Debaty o polskim katolicyzmie". W środę w Zamku.

. - grafika artykułu
Debatę poprowadzi Zuzanna Radzik. Fot. M. Kaczyński/CK Zamek

Jak dotąd w ramach cyklu poznaniacy mogli uczestniczyć w rozmowach dotyczących zagadnień stereotypu Polaka-katolika, relacji między państwem a Kościołem, roli i granicach w funkcjonowaniu kościoła w obszarze kultury i sztuki. Uczestnikami debaty "Ziemia, nasz wspólny dom. Kościół wobec środowiska naturalnego" będą: wykładowca akademicki, filozof, ekolog - o. Stanisław Jaromi. Jego aktywność jest związana z szeroko pojętą działalnością na rzecz pokoju i ochrony stworzenia, jest szefem Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu - REFA oraz redaktorem naczelnym portalu swietostworzenia.pl. Wśród zaproszonych gości będzie również Dominika Kozłowska, redaktor naczelna pisma "Znak", autorka artykułów w "Gazecie Wyborczej" i "Tygodniku Powszechnym", dotyczących głównie przemian religijności, relacji między państwem a Kościołem oraz zagadnień poświęconych problemom mniejszości i wielokulturowości.

Spotkanie poprowadzi Zuzanna Radzik - teolożka, publicystka. 

Papież Franciszek, czemu dał wyraz w swojej encyklice Laudato si', uważa, że problem ekosystemu nadal nie doczekał się krytycznej debaty w Kościele. W swoim dziele wielokrotnie podkreśla, że środowisko jest dla człowieka przestrzenią wspólną, za którą powinien wziąć odpowiedzialność. "Ludzka ekologia jest nierozerwalnie związana z pojęciem dobra wspólnego. Zasada ta odgrywa centralną i jednoczącą rolę w etyce społecznej. Jest to «suma warunków życia społecznego, które pozwalają bądź to grupom, bądź poszczególnym jego [społeczeństwa] członkom pełniej i szybciej osiągnąć ich własną doskonałość»" - pisał.

Z kolei Jan Paweł II w jednej ze swoich encyklik stwierdził, że "potrzebujemy nawrócenia ekologicznego". To właśnie jego zdanie zainspirowało twórców cyklu spotkań "Moc truchleje...", by przyjrzeć się roli Kościoła w środowisku i odwrotnie - roli środowiska w życiu chrześcijańskiej wspólnoty. Jakie jest nastawienie polskiego katolicyzmu do ekologii? W jaki sposób Kościół wpływa na świadomość środowiskową swojej wspólnoty? Jaki jest udział chrześcijan w kreowaniu przestrzeni publicznej? To pytania, z którymi przyjdzie się zmierzyć uczestnikom środowego spotkania w Zamku.

Marta Maciejewska

  • #1050. "Moc truchleje. Debaty o polskim katolicyzmie": "Ziemia, nasz wspólny dom. Kościół wobec środowiska naturalnego"
  • Sala Wielka CK Zamek
  • 18.05, g.18
  • wstęp wolny