Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Długi weekend z historią

Wydarzenia związane z otwarciem Bramy Poznania odbędą się w długi majowy weekend.

Łącznik między Bramą Poznania a Śluzą Tumską (fot. Ł. Gdak) - grafika artykułu
Łącznik między Bramą Poznania a Śluzą Tumską (fot. Ł. Gdak)

Atrakcje związane z długo oczekiwanym otwarciem Bramy Poznania rozpoczną się już w ostatni dzień kwietnia (środa) i trwać będą do końca tygodnia.

W przeddzień długiego weekendu zostanie zaprezentowane  niezwykłe widowisko akrobatyczne, inspirowane przeszłością Ostrowa Tumskiego i ideą stojącą za nową instytucją. Po spektaklu zaplanowano muzyczną niespodziankę: prezentację specjalnego utworu stanowiącego muzyczne logo Bramy Poznania.

W długi weekend majowy, w sąsiedztwie Bramy Poznania odbywać się będą wydarzenia inspirowane nazwami kolejnych sal budynku głównego, w których rozmieszczona zostanie ekspozycja.

Pierwszomajowy program wydarzeń dnia pod hasłem "Gród" najmocniej związany będzie z tematyką początków państwa polskiego oraz największego grodu, jaki już w X w. wybudował na Ostrowie książę Mieszko I. Specjalnie na tę okazję na oczach widzów tworzony będzie tematyczny mural - połączenie historycznej tematyki i popkulturowej formy jej prezentacji.

Kolejnego dnia, w ramach wydarzeń dedykowanych hasłu "Woda", działania skupiać się będą wokół Cybiny. Do brzegów wyspy licznie przypłyną kajakarze. Budynek Bramy Poznania, z racji przypadającego w tym dniu narodowego święta flagi, przyodzieje odświętny ubiór.

Trzeciego dnia odkrywane będą skarby Ostrowa Tumskiego, a hasło programu brzmieć będzie: "Złoto". Wydaniu okolicznościowej monety Bramy Poznania ICHOT towarzyszyć będzie spotkanie na temat numizmatycznych odkryć na wyspie.

Motyw przewodni ostatniego dnia obchodów wielkiego otwarcia to: "Witraż". Wydarzenia będą się toczyć wokół tej kunsztownej sztuki i opowieści o historii niezwykłych szklanych obrazów, jakie znajdują się w katedrze na wyspie i w kościele na sąsiedniej Śródce. Swoje propozycje programowe przygotują także inne instytucje mieszczące się na Ostrowie Tumskim, wśród nich Rezerwat Archeologiczny Genius loci.

Każdy dzień kończyć się będzie koncertem. Zaplanowano też m.in. kino plenerowe. To tylko wybrane propozycje; szczegółowy program już wkrótce ukaże się na stronach: www.poznan.pl/ trakt i www.bramapoznania.pl.

oprac. mat.