Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Czy Warta jest warta sztuki?

Poznańscy animatorzy kultury chętnie kierują się ku Warcie. Oprócz wpisanych już w mapę Poznania popularnych Kontenerów Wartą zajmują się także Brama Poznania ICHOT oraz stowarzyszenie Fotspot. A także Stowarzyszenie Zielona Grupa, które po tym jak wraz z Rowerowym Domem Kultury zjechało z warsztatami całą granicę Polski, teraz chce poznać Wartę. I utkać ją wraz ze spotkanymi ludźmi.

. - grafika artykułu
fot. materiały prasowe

Stowarzyszenie Zielona Grupa wyrusza szerzyć kulturę w Wielkopolsce. Tak jak w zeszłym roku w wakacyjnych miesiącach, w ramach projektu Warta Sztuki poruszony zostanie temat największej rzeki w naszym regionie. Tym razem animatorki ze Stowarzyszenia Zielona Grupa zamierzają spłynąć kajakami od położonego w województwie łódzkim miasta Warta aż do okolic Międzyrzecza, czy - jeśli pozwoli na to czas i stan rzek - nawet do samego ujścia Warty za Kostrzynem nad Odrą. Będzie to kontynuacja podróżniczych inklinacji członkiń Zielonej Grupy, które jako Rowerowy Dom Kultury przejechały wraz ze swoimi warsztatami całą linię graniczną Polski. Jak zauważa organizatorka Warty Sztuki, Urszula Ziober, tegoroczny projekt jest kolejnym etapem jej podróżowania, które ewoluuje z wyjazdów zagranicznych w te coraz bliższe.

Tak samo jak w przypadku Rowerowego Domu Kultury tegoroczna podróż nie będzie miała charakteru wyczynowego. Jak zaznacza Ziober bardzo łatwo byłoby pokonywać większe odległości, lecz głównym celem Warty Sztuki jest zbieranie opowieści. - Chcemy po drodze spotykać się z ludźmi związanymi z rzeką i mieszkającymi przy niej. Będziemy poszukiwały tych, którzy pracują przy Warcie, lub na samej rzece i z uwagą wsłuchiwały się w ich historię. Zabieramy również ze sobą mobilne krosno tkackie i chcemy namówić napotkane przez nas osoby do symbolicznego utkania z nami rzeki. Materiał który powstanie, wraz z zebranymi opowieściami uzupełnionymi naszymi zdjęciami i nagrywanymi przez nas filmami z podróży, zamierzamy pokazać podczas jesiennej wystawy w prowadzonym przez nasze Stowarzyszenie Domu Sąsiedzkim na poznańskim Dębcu.

Dodatkowo do Konina i do Wronek dojedzie Mobilne Centrum Kultury, czyli specjalnie przystosowana do celów warsztatowych przyczepa kempingowa, by tam wraz z mieszkańcami poświęcić rzece warsztaty weekendowe. Przez sam Poznań podróżniczki będą przepływały 21 lipca. Zatrzymają się wówczas na Śródce, gdzie przeprowadzą warsztaty w ramach organizowanego przez Bramę Poznania cyklu Rzeka Żywa.

Podczas spotkania będzie okazja zastanowić się nad kolorami i fakturą Warty, zaangażować różne zmysły, a następnie utkać fragment odnoszący się do miejsca. A jak pokazuje tradycja, nic tak nie sprzyja rozmowom jak robótki ręczne. W związku z tym tkając rzekę chętnie posłuchamy opowieści na temat Warty: wspomnień, zwyczajów, obrzędów, tradycji. Tym poznaniakom, którzy nie będą mogli przyjść na Śródkę w lipcu i dodać swój fragment opowieści, pozostaje czekanie na jesienną wystawę.

Adam Jastrzębowski

  • projekt Warta Sztuki Stowarzyszenia Zielona Grupa - start 8.07
  • warsztaty w Poznaniu: 21.07

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019