Kultura Poznań.pl

Varia

opublikowano:

... albo giń!

Oddolne, niezależne inicjatywy coraz mocniej kształtują krajobraz kulturalny Poznania. Tak stało się z pewnością z festiwalem Nowa Siła Kuratorska, który w przyszłym roku będzie obchodził swoje dziesięciolecie. NSK rozpoczyna się już w tym tygodniu!

.
Kuratorki - od lewej: Paulina Zajdel, Rafał Ziąbka, Jaśmina Sytek, fot. materiały organizatorów

Festiwal jest platformą działań teatralnych i interdyscyplinarnych, w ramach której studenci Instytutu Teatru i Sztuki Mediów na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej UAM kuratorują autorskie projekty artystyczne. Wydarzenia koncentrują się na istotnych kwestiach społecznych i estetycznych sięgając po rozmaite gałęzie sztuki takie jak performans, sound art, art&science, sztuki wizualne czy instalacje.

Inicjatywa na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń kulturalnych miasta. W tym roku hasłem towarzyszącym festiwalowi są słowa "Perfomuj albo giń" nawiązujące do książki Jona McKenziego. Jak wskazują organizatorzy, idiom podkreśla potencjał zmiany społecznej drzemiący w performansie. A ta będzie ukazywana w ramach trzech linii tematycznych tworzących program festiwalu: "Obrzeża" - modyfikującego postrzegania działań teatralno-performatywnych jako aktywności zarezerwowanych dla teatru repertuarowego, "2D" - dotyczącego depersonalizacji oraz "ACE" - zaznajamiającego z tematem aseksualizmu.

Główny program festiwalu otworzą warsztaty literackie z Agnieszką Jakimiak i Mateuszem Atmanem w ramach idiomu "2D" 21 kwietnia w Teatrze Polskim. Podczas spotkania z dramaturgami uczestnicy spotkania skoncentrują się na dramaturgicznych strategiach depersonalizacji, odrealnienia i obcości towarzyszącym najczęściej stanom depresyjnym, zaburzeniom posttraumatycznym oraz doświadczeniom granicznym wywołanymi silnym stresem lub nadużyciem substancji psychoaktywnych. Rezultaty pracy uczestników warsztatów zostaną zaprezentowane 23 kwietnia w Teatrze Polskim.

Najbliższy weekend to także moment inauguracji programu "Obrzeża". Projekt rozpocznie się spacerem interaktywnym w Ogrodzie Botanicznym UAM. Podczas wydarzenia artystka Diana Lelonek zaprezentuje kolekcję bio-obiektów gromadzonej w ramach Instytutu "Center for Living Things". Program "Obrzeża" obfitował będzie także w wydarzenia eksplorujące dźwiękowy aspekt działań performatywnych. W jego ramach 29 kwietnia w Kołorkingu Muzycznym odbędzie się "Specjalny koncert Poznańskiej Orkiestry Improwizowanej"  podczas którego muzycy wykorzystają nienastrojone i uszkodzone instrumenty oraz pokaz interaktywnej instalacji "Rośliny cyborganiczne" autorstwa Patryka Lichoty, która odbędzie się w ramach Nocy w Palmiarni 4 maja.

Program projektu ACE  stanowią natomiast warsztaty antydyskryminacyjne oraz wystawa  wideo-dokumentów "The Asexuals Project" autorstwa Laii Abril. Jak zauważają organizatorzy festiwalu: "W naszym społeczeństwie temat aseksualizmu jest praktycznie nieobecny. (...)  Nie jest to właściwie temat tabu - bo nie ma z nim związanej stygmatyzacji. Brak dyskusji na ten temat rodzi się przede wszystkim z naszej ograniczonej wiedzy i niedostępności źródeł". Inicjatywa NSK ma ambicję zmiany świadomości i edukacji uczestników debaty publicznej poprzez działania artystyczne i teoretyczne. 

Przełamywanie tematów tabu oraz mierzenie się z wyzwaniami w dziedzinie edukacji artystycznej wywołało potrzebę stworzenia także osobnego Bloku Konferencyjnego - wprowadzenia do idiomu festiwalu oraz zagadnień poruszanych w ramach indywidualnych realizacji. 8 maja od godziny 10 do 18 w Salonie Mickiewicza na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej UAM odbędzie się sesja z udziałem ekspertów, którzy wprowadzą publiczność w tematykę eksplorowaną w ramach wydarzeń NSK.

Aleksandra Skowrońska

  • festiwal Nowa Siła Kuratorska
  • 19.04-20.05
  • szczegóły na www.nowasilakuratorska.blogspot.com

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2018