Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

365 dni Fotoplastykonu

Mija rok od uruchomienia poznańskiego Fotoplastykonu, który przez kilka lat pozostawał zapomniany w zaciszu piwnicy swojego właściciela, Antoniego Ruta. 10 października 2014 roku niezwykła machina po gruntownym remoncie ponownie została wprawiona w ruch. Od tamtej pory można z niej korzystać w Galerii Miejskiej Arsenał.

. - grafika artykułu
Otwarcie Fotoplastykonu 10 października 2014 r. Fot. Tomasz Nowak

Dokładnie rok po tym jak Poznań ponownie mógł zachwycić się obrazami 3D, Arsenał zaprasza na pokaz ekspozycji prezentowanej za pomocą Fotoplastykonu już od początku września. 10 października oglądanie zbioru Pionierzy stereofotografii. Stereofotografie ze zbiorów Rijksmuseum w Amsterdamie będzie nieodpłatne, a o g. 14 goście galerii będą wspólnie z jej pracownikami dzielić tort w kształcie obchodzącego roczek jubilata.

- Nie jest to jedyne wydarzenie, które w związku z obchodami pierwszej rocznicy przygotowaliśmy - zapowiada Georgi Gruew z Galerii Miejskiej Arsenał. -  Od 13 października będzie eksponowana nowa wystawa prezentująca zdjęcia miast obecnej Polski z końca XIX w. aż do 1940 r., zaś na 17 października przewidzieliśmy warsztaty dla dzieci i młodzieży dotyczące holografii i nowych form tworzenia obrazów trójwymiarowych. 22 października zaś odbędzie się prezentacja o historii polskich fotoplastykonów i stereofotografii w Polsce - wylicza.

Fotografia stereoskopowa to coś więcej niż zwykły kadr. Jeszcze przed erą kina pozwalała ludziom oglądać obrazki z poczuciem trójwymiarowości. A to wszystko dzięki specjalnym rozwiązaniom optycznym, pozwalającym uzyskać złudzenie głębi i przestrzenności obrazu.

Obrazy jakie w ciągu ostatniego roku można było podziwiać w Fotoplastykonie to m.in. wystawa prac stereograficznych Władysława Ruta (ojca Antoniego), kadry z filmu "Hiszpanka" i wystawy "Boże Narodzenie w ubiegłych wiekach", czy ostatnio - "Poznaniacy - Europejczycy międzywojnia". Do 11 października można jeszcze oglądać wystawę o początkach tej niezwykłej sztuki: "Pionierzy stereofotografii".

Kto jeszcze w Fotoplastykonie nie był, koniecznie musi spróbować. Korzystanie z niego jest bardzo łatwe. Wystarczy rozsiąść się wygodnie na jednym z 25 krzesełek i zbliżyć oczy do dwóch okularów, zamontowanych w drewnianym bębnie. Koszt biletów to zaledwie 2 i 5 zł. Tyle wystarczy, by przenieść się w zaczarowany świat stereofotografii...

Anna Solak

  • Pierwsze urodziny Fotoplastykonu
  • 10.10
  • Galeria Miejska Arsenał