Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

UWAGA! ZMIANY! Kpił z porównań*

Premierą "Halki" 31 sierpnia 1919 roku, ponad sto lat po urodzinach Stanisława Moniuszki, zainaugurowano pierwszy sezon w poznańskim Teatrze Wielkim. Celebrację 200. rocznicy urodzin kompozytora rozpocznie z kolei Filharmonia Poznańska. Rok 2019 będzie szczególny zarówno dla poznańskiej instytucji, jak i całej Polski, gdyż Moniuszko został patronem roku.

. - grafika artykułu
Marcelina Beucher (fot. A. Włodarczyk)

Szkoły narodowe w muzyce XIX wieku tworzyły się w najróżniejszych państwach, gdzie rodziły się idee narodowej odrębności. W Rosji królowała Potężna Gromadka (Aleksander Borodin, Milij Bałakiriew, Cezar Cui, Modest Musorgski, Nikołaj Rimski-Korsakow), w Norwegii Edward Grieg, w Czechach Bedřich Smetana i Antonín Dvořák, w Polsce zaś przede wszystkim Fryderyk Chopin. Obok niego często stawia się Moniuszkę jako "ojca opery narodowej". Sam kompozytor trochę kpił z porównywań z Chopinem i insynuacji, jakoby miał być następcą wielkiego pianisty. Twórczości tych porównać się nie da, Moniuszki samoświadomość własnych ograniczeń jest zaś ujmująca. Jego muzyka nie jest wybitna ani pionierska. Jej siła tkwi w szczerości i oddaniu swoim czasom.

Jednym z dwóch dzieł kompozytora, które przeszły na stałe do repertuarów polskich oper, jest Halka. Libretto Włodzimierza Wolskiego, który napisał tekst także do innej opery kompozytora - Hrabiny, opowiada historię nieszczęśliwie zakochanej, naiwnej dziewczyny, która seks z jednym z głównych bohaterów - Januszem - wzięła za dowód miłości. Bogacz ani myśli związać się z wiejską dziewczyną, w planach ma już ślub z piękną Zosią, córką Stolnika. Główną bohaterką, jak to w romantycznych operach bywa, targają wielkie emocje...

Partytura Halki od czasów prapremiery (Wilno, 1848) uległa licznym zmianom. We wzbogaconej, czteroaktowej wersji zabrzmiała dekadę później w Warszawie i to właśnie ta data uznawana jest za początek historii polskiej opery. O sukcesie dzieła świadczy liczba jego wykonań - do 1872 roku (śmierć Moniuszki) wystawiono Halkę 150 razy. W roku 1900 było ich już 500. Wkrótce polonez Niech nam żyje para młoda grany był nie tylko w teatrach polskich, ale też w Pradze, Moskwie, Kijowie, Rydze, Nowym Jorku oraz Mediolanie. Dziś na arenie międzynarodowej muzyka Moniuszki została zapomniana.

Otwarcie roku Stanisława Moniuszki w Filharmonii Poznańskiej uświetni projekcja filmu Halka z 1927 roku. Wyświetlanemu obrazowi towarzyszyć będzie muzyka na żywo. W tytułowej roli wystąpi Marcelina Beucher - laureatka m.in. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Evy Martón na Węgrzech, Marcella Sembrich-Kochanska International Voice Competition w Nowym Jorku oraz Placido Domingo Operalia Competition w Guadalajarze w Meksyku. W pozostałych rolach usłyszymy Rafała Bartmińskiego (tenor) oraz Mariusza Godlewskiego (baryton). Orkiestrę Filharmonii Poznańskiej poprowadzi Adam Banaszak - dyrygent młodego pokolenia, któremu rozgłos przyniosło kierownictwo muzyczne nad Czarodziejską górą Mykietyna.

Aleksandra Kujawiak

  • Koncert "Halka na ekranie i na estradzie"
  • Aula UAM
  • 19.01, g. 18
  • bilety: 20 zł

* UWAGA! W związku z żałobą narodową po śmierci Pawła Adamowicza - prezydenta Gdańska, Filharmonia Poznańska zmienia program i termin 474. Koncertu Poznańskiego zaplanowanego na sobotę 19 stycznia 2019 r. Koncert Halka na ekranie i na estradzie odbędzie w drugiej połowie roku 2019, w sezonie artystycznym 2019/2020. W piątek (18.01) odbędzie się wydarzenie muzyczne upamiętniające zmarłego prezydenta.  Usłyszymy Symfonię pieśni żałosnych Henryka Mikołaja Góreckiego oraz Marsz żałobny Antoniego Orłowskiego Stanisława Moniuszki. Wystąpią Orkiestra Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją Adama Banaszaka oraz sopranistka Marcelina Beucher. Karnety KP  na 19 stycznia oraz mega-wejściówki MW zachowują ważność na piątkowy koncert 18 stycznia.

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019