Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Tzadik do słuchania i oglądania

Nie tylko koncerty, ale także filmy tworzą program tegorocznej edycji festiwalu Tzadik. Początek projekcji już dziś.

Kadr z filmu "Przesłuchanie", fot. materiały organizatorów - grafika artykułu
Kadr z filmu "Przesłuchanie", fot. materiały organizatorów

Zobaczymy filmy nagrodzone podczas kolejnych edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Żydowskie Motywy". Selekcji dokonał Piotr Forecki - politolog z UAM, którego szczególnie interesują zagadnienia dialogu polsko-żydowskiego. Wybrał 13 filmów.

Pokazy rozpocznie mocny dokument z 1948 roku "Nasze dzieci". Jest rok 1948. Ocalone z Holokaustu żydowskie dzieci z sierocińca w Helenówku oglądają występ Dżigana i Szumachera - komików, którzy po wojnie spędzonej w Związku Radzieckim powrócili do Polski. Teraz prezentują na scenie sztukę na temat getta. Malcy, którzy mają za sobą tragiczne, wojenne doświadczenia, głośno protestują i doprowadzają do przerwania występów...

Dzieci są także bohaterami filmu z 2011 r. pt. "Moja Australia", którego akcja toczy się w powojennej Polsce. 10-letni Tadek wychowuje się bez ojca, a zajęta pracą matka nie ma dla niego czasu. Wraz z bratem przystępują do chuligańskiej grupy, która napada na żydowską szkołę. Trafiają do aresztu. Wtedy matka podejmuje decyzję o wyjeździe z Polski do Australii, choć jej celem jest Izrael. W trakcie podróży bracia odkrywają swoje żydowskie korzenie.

Zobaczymy także kilka biograficznych dokumentów: m.in. film o Alinie Margolis-Edelman - słynnej Ali z elementarza Mariana Falskiego, która przeżyła koszmar getta i Marca'68. A także dokument o prof. Zygmuncie Baumanie ("Lawnswood Gardens").

Równie ciekawie (choć to całkiem inna historia) zapowiada się film o kanadyjskim muzyku Socalled, którego jeden z użytkowników portalu Youtube określił jako "połączenie Eminema z Rabinem". Niezwykły styl coraz popularniejszego w sieci muzyka (ponad 2,5 miliona wejść na YouTube, na teledysk "You Are Never Alone") łączy surrealistyczne wizualizacje z własną mieszanką hip-hopu, funku i tradycyjnej muzyki żydowskiej. Przedziwne teledyski, które tworzy, zachęcają do poznania jego bogatej biografii.

Gościem specjalnym festiwalu będzie Filip Luft - reżyser dwóch pokazywanych filmów krótkometrażowych. Pierwszy to ekranizacja wojennego opowiadania Marka Hłaski, opowiadającego o miłości, która przytrafiła się w nieodpowiednim czasie. Drugi - "Skrzyżowanie" - to dwuipółminutowy dokument próbujący skonfrontować zapomnianą historię z codziennością pewnego warszawskiego skrzyżowania.

Podczas filmowej części Tzadika będzie też okazja do porozmawiania z reżyserką filmu "Ucięta dyskusja" o problemie obrzezania. W filmie w sposób jednocześnie komiczny i pouczający zastanawia się, jak doszło do tego, że starodawny obrzęd stał się normalnym zabiegiem medycznym w Ameryce Północnej i innych częściach świata.

W repertuarze pojawi się także przejmujący film animowany - historia ojca i syna zamkniętych w obozie zagłady. Syn, trębacz, stawia się na przesłuchanie do obozowej orkiestry, by zwiększyć swoje szanse na przeżycie...

Ewa Mrozikiewicz, Sylwia Klimek


Tzadik filmowy - program:

3.08 (piątek), g. 15-19

cykl: Dzieci po Zagładzie

  • "Nasze dzieci", reż. Natan Gross (78 min.)
  • "Moja Australia", reż. Ami Drozd (90 min.)

cykl: Krótkie formy

  • "Obietnica", reż. Morten BH, Kirsten Dehlholm, Henning Carlsen (8 min.)
  • "Przesłuchanie", reż. Udo Prinsen (6 min.)

4.08 (sobota), g. 13-19

cykl: Biografie i życiorysy

  • "Ala z elementarza", reż. Edyta Wróblewska (29 min.)
  • "Krakowiaczek ci ja...", reż. Tomasz Magierski (77 min.)
  • "Lawnswood Garden", reż. Paweł Kuczyński (53 min.)
  • The "Socalled" Movie, reż. Garry Beitel (88 min.)

cykl: Krótkie formy

  • g. 18 - spotkanie z Filipem Luftem, pokaz jego dwóch filmów: "Skrzyżowanie" - fragment wspomnień Adiny Blady-Szwajger oraz "Szukając gwiazd" - pokaz przedpremierowy.

5.08 (niedziela), g. 15-19

cykl: Tożsamości

  • "Ucięta dyskusja", reż. Danae Elon (82 min.)
  • "Mój tak zwany wróg", reż. Lisa Gossels (90 min.)
  • "Wesołych świąt", reż. Luca Marvanyi (32 min.)

Wszystkie projekcje odbywają się w Małym Domu Kultury (Klub Dragon - ul. Zamkowa 3), wstęp wolny