Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Tutaj nigdy nie jest nudno

Właściwie trudno sobie dziś wyobrazić wrzesień bez tego wydarzenia. Weekend z Historią na Trakcie Królewsko-Cesarskim w tym roku pod hasłem "Pomnik Historii - Historia w Pomniku". 

. - grafika artykułu
fot. Łukasz Gdak/materiały prasowe

Zaczęło się - jak dobrze pamiętamy - od mocnego akcentu: przypomnienia roli Poznania i Wielkopolan w napoleońskiej epopei. Potem było równie ciekawie i bardzo różnorodnie - odkrywaliśmy wspólnie miejsca, gdzie rodziło się miasto i państwo, czyli Ostrów Tumski, przywoływaliśmy nasz hymn narodowy, w którym wybrzmiewa nazwa naszego miasta, z dumą wspominaliśmy najdawniejszych władców i prawie zapomniane Piastówny, mecenasów kultury, dziedzictwo żydowskie i reformacji, tradycje naukowe Poznania aż po pogromców Enigmy. Wzbogaciliśmy się więc o sporą wiedzę i równie ważne emocje, a pomysłodawcy weekendów wciąż zaskakują nas kolejnymi propozycjami. Nigdy nie jest nudno i stereotypowo. Nawet wtedy, gdy w programie znajdują się wykłady i dyskusje naukowe, bo są tak pomyślane - i zrealizowane! - żeby mogły dotrzeć do każdego zainteresowanego tematem. Standardem są wycieczki, spacery, gry miejskie, wystawy, koncerty, widowiska plenerowe, warsztaty - od kulinarnych, zielarskich po sukiennicze i fotograficzne. Zdarzają się też spływy kajakowe, bliższe spotkania z rzeką i przyrodą.

Żeby wprowadzić w czyn tak ambitne przedsięwzięcia, trzeba mieć nie tylko rozległą wiedzę, i to w różnych dziedzinach, ale i logistyczne, i organizacyjne umiejętności. Pracę kilkunastoosobowego zespołu Centrum Turystyki Kulturowej Trakt, bardzo kreatywnego, koordynują w tegorocznej edycji Marcin Słomiński i Maciej Moszyński, którzy podkreślają, że na koleżanki i kolegów mogą liczyć w każdej sytuacji, że są zgraną i oddaną swej pracy grupą. Niektórzy nasi przewodnicy mają już swych fanów, którzy chcą się z nimi jak najczęściej spotykać. Furorę podczas poprzedniego weekendu "Akcja: Reformacja" zrobił np. Maksym Kempiński - mówią. Równie istotne jest też to, że nasza oferta trafia do wszystkich pokoleń - od dzieci, którym organizujemy atrakcyjne zabawy i niespodzianki - po seniorów.

A co nowego tym razem? - Będziemy święcić dziesięciolecie przyznania Poznaniowi prestiżowego tytułu, jakim jest Pomnik Historii. Stąd nasze hasło: "Pomnik Historii - Historia w Pomniku". Uczestników poprzednich weekendów to dostojnie brzmiące hasło z pewnością nie zmyli - mówią organizatorzy. Temat uzmysłowi, jak wielkie wartości tkwią w kształtowanej przez wieki tkance miasta. Zwróci uwagę na wydarzenia i ludzi, którzy to miasto budowali, każe zastanowić się nad metodami upamiętnienia ich, zachowania dla przyszłych pokoleń. I to nie tylko tych "oczywistych", jak wspaniałe kościoły, biblioteki czy przybytki kultury o różnej metryce, ale też zwykłych domów i ulic nieumieszczanych w przewodnikach turystycznych.

Zarezerwujmy więc sobie czas na godzinne spacery po mieście - cztery każdego dnia, od g. 11 do 17, trasą przez znany już doskonale Trakt Królewsko-Cesarski, co wcale nie znaczy, że pozbawioną różnych niespodzianek. A skoro pomniki odmieniane są na różne sposoby, będzie też oczywiście akcja rzeźbiarska: na Śródce powstanie tymczasowy pomnik z gliny. Zadania tego podjęła się Brygada Pigmaliona, a widzowie ocenią, w jakim stopniu jej się to udało. Nie zabraknie oczywiście gry miejskiej związanej z tematem imprezy, wernisażu wystawy z klocków Lego, czyli sprawdzonego przez dzieci materiału budowlanego, warsztatów renowacji mebli i introligatorstwa i wreszcie pokazów filmowych w Bramie Poznania. Będą one poświęcone problemowi dziedzictwa kulturowego - pamięci zbiorowej, relacji między ludźmi, tożsamości. Ten trudny na całym świecie temat zapewne zachęci do dyskusji.

A zakończenie weekendu będzie muzyczne: o g. 19 koncert w wykonaniu Kwartetu Śląskiego, bardzo dobrze przyjmowanego w wielu renomowanych polskich muzeach (tu obowiązują wejściówki).

Grażyna Wrońska

  • XIII Weekend z Historią na Trakcie Królewsko-Cesarskim
  • 29-30.09
  • szczegóły na trakt.poznan.pl i bramapoznania.pl

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2018