Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Trwająca tragedia Krymu

27 lutego 2014 roku, przed piątą nad ranem, odziały uzbrojonych w broń maszynową żołnierzy w nieoznakowanych mundurach zajęły budynki rządowe Autonomicznej Republiki Krymu w Symferopolu. Tak rozpoczęła się aneksja Krymu do Federacji Rosyjskiej, zdarzenie polityczne w niepokojący sposób przywodzące na myśl haniebne akty historii XX wieku.  O sytuacji geopolitycznej regionu, polityce międzynarodowej Rosji, problemach i nadziejach mieszkańców okupowanego obszaru oraz trudnej sytuacji mniejszości narodowych na Krymie w czwartek opowie w Zamku  Paweł Semmler, autor książki Krym. Znikający półwysep.

. - grafika artykułu
fot. Anton Holoborodko/ Wikipedia

Książka Semmlera w szczegółowy sposób opisuje agresję, przybliża czytelnikowi jej przyczyny oraz ukazuje globalne konsekwencje wydarzeń z 2014 roku. Rozważania na temat tego, co dzieje się na Krymie obecnie, autor osadza w szerokim kontekście historycznym i politycznym,  usiłując przedstawić czytelnikowi możliwie pełen obraz rzeczywistości półwyspu. Obszerna część książki dotyczy zagadnienia funkcjonowania mniejszości narodowych na tym spornym obszarze, w szczególności losów Tatarów krymskich. Semmler nagłaśnia przemilczaną tragiczną historię tej grupy etnicznej, przypominając o zbrodnia dokonywanych na niej przez Sowietów.

Krym. Znikający półwysep to pozycja z zakresu stosunków międzynarodowych, wzbogacona o elementy reportażu. To właśnie dzięki rozmowom ze świadkami agresji autor jest w stanie zbadać rzeczywiste nastroje społeczeństwa, którego (oficjalnie) 123%  opowiedziało się za przyłączeniem Krymu do Rosji. Czwartkowe spotkanie z Pawłem Semmlerem poprowadzi badacz sytuacji geopolitycznej Naddniestrza, Piotr Oleksy.

Urodzony w 1971 roku Paweł Semmler jest politologiem, ukończył WNS UAM w Poznaniu.  Jest wykładowcą w Wyższej Szkole Umiejętności Społecznych im. prof. Michała Iwaszkiewicza w Poznaniu oraz autorem licznych publikacji o tematyce politycznej, głównie polityce wschodniej. W centrum jego zainteresowań badawczych znajdują się sytuacja geopolityczna basenu Morza Czarnego oraz stosunki rosyjsko-ukraińskie. Semmler jest również stypendystą Uniwersytetu T.G. Masaryka w Brnie.

Piotr Oleksy (ur. 1986) to z kolei  historyk, wykładowca w Instytucie Wschodnim UAM w Poznaniu. W swoich pracach zajmuje się tematyką Naddniestrza, jego związków z Rosją i Związkiem Radzieckim oraz tożsamością polityczną jego mieszkańców. Jest autorem książek Wspólnota z przypadku. Studium tożsamości mieszkańców Naddniestrza oraz Naddniestrze. Terror tożsamości. Współpracował m.in. z "Tygodnikiem Powszechnym" oraz "Nową Europą Wschodnią". W październiku ubiegłego roku sam był gościem CK Zamek.

Jacek Adamiec

  • spotkanie z Pawłem Semmlerem wokół książki Krym. Znikający półwysep z cyklu Zamek Czyta. Spojrzenie na Wschód
  • 24.01, g. 18
  • Księgarnia Bookowski, CK Zamek
  • wstęp wolny

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019