Kultura Poznań.pl

Kultura

opublikowano:

Tęskno za emocjami

Pojawiły się nagle i niespodziewanie - to nie przeszkadza w konsekwentnym nazywaniu ich "debiutem i muzycznym odkryciem roku" - zarówno bieżącego, jak i poprzedniego. Duet Tęskno 14 lutego zagra w Meskalinie.

.
fot. Karolina Konieczna

Tęskno to muzyczny projekt wokalistki Joanny Longić i pianistki Hani Rani (Raniszewskiej). Współpraca artystek sięga jednak głębiej. Współpracowały przy aranżacji coveru utworu "Fastrygi" Meli Koteluk w wykonaniu Bemine. Nostalgiczna, ocieplona brzmieniem kwartetu smyczkowego nowa wersja utworu Koteluk spotkała się z entuzjastyczną reakcją zarówno publiczności, jak i wykonawczyni oryginału.

A wszystko zaczęło się od... internetu i muzyki na ślub. Jak opowiada Hania Rani - kilka lat temu Joanna Longić odezwała się do niej z propozycją napisania muzyki na ślub. Hania zgodziła się, rozpoczynając tym samym muzyczną znajomość: po późniejszej współpracy z Bemine przyszedł czas także na współpracę przy solowym projekcie Joanny Longić i stwierdzenie, że współpraca idzie na tyle dobrze, że warto ją kontynuować, tym razem już w autorskim projekcie.

W jednym z wywiadów Hania Rani mówiła: - Szukałyśmy nazwy w języku polskim, która podkreśli bezkompromisowy charakter naszego projektu. Nasza muzyka naładowana jest emocjami, teksty dotykają ważnych dla nas tematów, a brzmienia, które prezentujemy odbiegają od tych zazwyczaj prezentowanych podczas koncertów muzyki popularnej.

Ładunek emocjonalny i warstwa muzyczna spotkały się z pozytywnym odbiorem słuchaczy. Co w krótkim czasie przełożyło się na wyraźny, materialny efekt: w tym roku, dzięki wsparciu projektu za pośrednictwem portalu crowdfundingowy, zespół nagra i wyda debiutancką płytę.

Szczere, emocjonalne i przejrzyste kompozycje, okraszone brzmieniem rzewnych smyczków - czy to przepis na sukces na polskiej scenie muzyki alternatywnej? Eksplozja zespołów i artystów tworzących w podobnym jak Soley czy Soap&Skin rejestrze emocji zdaje się dopiero zaczynać - sprzyja temu rodzący się trend eksploatujący nostalgię, marzenie powrotu do leniwego, błogiego stanu, kojarzonego z obrazami wakacji spędzonych na wsi. Tęskno zdaje się być świadome sytuacji, w jakiej się znajduje , ale nie wykorzystuje tego w cyniczny sposób.

Aleksandra Skowrońska

  • Tęskno
  • klubokawiarnia Meskalina
  • 14.02, g. 19
  • bilety: 22/30 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2018