Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Teatr, media i polityka

Przed nami kolejna odsłona projektu "# nie jesteś mi obojętny". Spektakl "Theatre" kolektywu Superamas zobaczymy 16 listopada w Sali Wielkiej Centrum Kultury Zamek.

"Theatre" kolektywu Superamas. Fot. mat. organizatorów - grafika artykułu
"Theatre" kolektywu Superamas. Fot. mat. organizatorów

Aktywizacja publiczności oraz poszukiwanie granicy pomiędzy "teatrem angażującym" a "teatrem zaangażowanym" to cele, jakie mają spełniać spektakle składające się na program realizowanego w CK Zamek cyklu "# nie jesteś mi obojętny". Najbliższa odsłona - już 16 listopada. Grupa Superamas wystąpi ze spektaklem "Teatr" w Sali Wielkiej o g. 20.

- Superamas to kolektyw artystyczny, który w swoich multimedialnych spektaklach łączy elementy prawdziwych wydarzeń z licznymi cytatami z popkultury i krytyką reprezentacji. Zazwyczaj prowadzi to do obnażenia procesów, które opanowały naszą codzienność, praw rządzących mediami czy polityką - wyjaśnia Marcin Maćkiewicz, kurator programu.

- Jest nas sześcioro. Pięć osób kreatywnych i jedna odpowiedzialna za sprawy produkcyjne. Do tego dochodzą zapraszani goście. Wszystko robimy sami. Dzielimy się odpowiedzialnością. Ja w tej chwili odpowiadam za reżyserię i choreografię. To się jednak może zmienić. Dlatego cały czas musimy orientować się w tym, co robią pozostali. To jest bardzo wzbogacające. Mamy doświadczenia z różnych dziedzin: wzornictwo przemysłowe, muzyka, kino, performance czy nauki krytyczne - opowiadał Philipp Riér, jeden z członków grupy Superamas, w rozmowie z Piotrem Gruszczyńskim.

Najnowszy spektakl austriacko-francuskiego kolektywu traktuje o tym, jak współczesna polityka i media, korzystając z teatralnych narzędzi, tworzą medialne spektakle, z którymi spotykamy się na co dzień. - Zespół buduje jednak na scenie dość niecodzienną historię. Opowiada o wybuchających w Europie zamieszkach, które stają się pretekstem do interwencji koalicji państw arabskich. Wszystko to odbywa się zaś w kontekście wykładu o renesansowej perspektywie geometrycznej oraz jej politycznym potencjale - wyjaśnia Maćkiewicz. - Taka zmiana perspektywy, obnażająca mechanizmy rządzące mediami i polityką mocno wpisuje się w idee prezentowania w Centrum Kultury Zamek przedstawień teatru angażującego, skłaniającego do pogłębionej refleksji nad naszym otoczeniem - dodaje.

Twórcy uważają, że wygenerowane cyfrowo trójwymiarowe obrazy w jakimś stopniu przywodzą na myśl odkrycie perspektywy przez włoskich malarzy XV wieku. A jej narodziny mają również swój wymiar polityczny. Wtedy jednak - ich zdaniem - świat był "ujęty w ramy" i "uporządkowany", a dziś, choć zbudowany jest z cyfrowych obrazów, jego polityczny ciężar pozostał taki sam. - Odwołanie do perspektywy jest konieczne. Nie możemy powiedzieć wprost: zobacz, co się dzieje w Belgii z Arabami. Bo kim my jesteśmy, żeby zadawać takie pytania? Dlatego musimy najpierw jasno zaznaczyć, że chodzi o nasz punkt widzenia, objaśnić, skąd bierze się moja perspektywa, która znaczy różne rzeczy i stąd można zacząć rozmowę o polityce, czyli o manipulowaniu perspektywą. Ciekawie jest zobaczyć, jak ludzie radzą sobie z polityką, jak ją widzą, konstruują - tłumaczy reżyser.

Podejmowane w cyklu "# nie jesteś mi obojętny" tematy pogłębiane są także w trakcie wydarzeń towarzyszących wszystkim prezentacjom. W związku z problemem poruszonym przez Superamas organizatorzy zaprosili do udziału libańskiego artystę Rabiha Mroué oraz laureata tegorocznego Złotego Lwa na Biennale w Wenecji, Tino Sehgala. Mroué zaprezentuje widzom instalację wideo "The Pixeled Revolution", która - tak samo jak performance Superamas -poświęcona została iluzji zapośredniczonego obrazu. Autor koncentruje się na roli zdjęć zrobionych telefonami. Ze względu na zdolność do rozprzestrzeniania się za pośrednictwem internetu, zdjęcia te nie tylko były nośnikami informacji, ale również mobilizowały ludzi do działania podczas syryjskiej rewolucji. "The Pixeled Revolution" po swojej zeszłorocznej premierze na przeglądzie sztuki współczesnej - Documenta 13 w Kassel, stała się jednym z najczęściej komentowanych wydarzeń. Podobnie zresztą jak praca Tino Sehgala - "This is Exchange", którą również będziemy mogli zobaczyć w ramach wydarzeń kontekstowych. Oprócz tego, o medialnych spektaklach i wykorzystywanych przez politykę narzędziach teatralnych porozmawiamy także w Teatralnym Klubie Dyskusyjnym - 18 listopada. Spotkanie poprowadzi Ewa Obrębowska-Piasecka.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • "Theatre" w ramach programu "# nie jesteś mi obojętny"
  • kolektyw Superamas
  • CK Zamek, Sala Wielka
  • 16.11, g. 20
  • bilety: 30 zł (n), 20 zł (u)
  • wydarzenie kontekstowe: 11-17.11 g. 12-20, Sala Prób (3. piętro) - "The Pixeled Revolution" - instalacja wideo Rabiha Mroué; 15-17.11 g. 14-22,  Czerwona Tuba w Holu Wielkim - "This is Exchange" - instalacja Tino Sehgala; 18.11. g. 18,  Scena Nowa - Teatralny Klub Dyskusyjny / wstęp na wszystkie wydarzenia kontekstowe jest bezpłatny