Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Taneczna szczęśliwa dwunastka

Już po raz trzeci odbędzie się w Poznaniu impreza, na której zobaczymy najlepsze - zdaniem znamienitego jury - taneczne produkcje zrealizowane w Polsce w ciągu ostatnich dwóch lat. 6 grudnia startuje Polska Platforma Tańca!

Iza Szostak, fot. J. Wittchen/mat. organizatorów - grafika artykułu
Iza Szostak, fot. J. Wittchen/mat. organizatorów

Gospodarzami Polskiej Platformy Tańca są: CK Zamek, Art Stations Foundation oraz Instytut Muzyki i Tańca. Spektakle prezentowane będą w zmodernizowanym skrzydle zamku oraz w Starym Browarze.

12 tanecznych spektakli, które zobaczymy podczas festiwalu wybrało jury w składzie: Anna Królica - krytyk taneczny, historyk i teoretyk tańca, Jacek Kopciński - Profesor Instytutu Badań Literackich PAN, literaturoznawca, krytyk teatralny i redaktor naczelny "Teatru" oraz Carine Meulders - przewodnicząca jury, dyrektor artystyczny WP ZIMMER z Belgii - organizacji, która wspiera rozwój młodych, pochodzących z różnych krajów artystów tańca, performansu i sztuk pokrewnych.

Nie było to proste, ponieważ rywalizowało ze sobą aż 90 spektakli, a każdy z nich - jak zaznaczają eksperci - prezentował wysoki poziom. Wszystkie cechowała niezwykła dojrzałość, oryginalność oraz jasność przekazu, a ich twórców - wielki indywidualizm.

W "szczęśliwej dwunastce" znalazły się, m.in. dwie próby zmierzenia się z dziełem Igora Strawińskiego "Święto wiosny". A także: spektakl Tomasza Bazana "Stadion de Corps", czyli jego autorska próba uchwycenia tego, co się dzieje z człowiekiem podczas kontaktu z drugą osobą, projekt Ramony Nagabczyńskiej, "Żegnaj laleczko" Teatru Cynada Bożeny Eltermann, która przez jedenaście lat prowadziła studio w dawnej Stoczni Gdańskiej i współtworzyła wraz z Markiem Kakareko Kolonię Artystów oraz "Lost in details", który nasycony jest fragmentami z "Alicji w Krainie Czarów" Lewisa Carrolla. Projekt ten powstał w ramach programu rezydencyjnego Solo Projekt 2011, którego mottem są słowa brytyjskiego choreografa Jonathana Burrowsa: "Do stworzenia tańca potrzebne są dwie nogi, dwie ręce i przede wszystkim głowa".

Ale Polska Platforma Tańca to nie tylko pokaz wybranych spektakli - także wielka szansa dla artystów na spotkanie z wybitnymi ekspertami w tej dziedzinie z całej Europy, a także USA, Argentyny, Egiptu, Korei, Japonii oraz Libanu. Szansa, by porozmawiać o tańcu, wymienić się kontaktami i doświadczeniem.

Warto zaznaczyć, że wybranym prezentacjom towarzyszyć będą również te w formie "open studio" oraz panel dyskusyjny poświęcony przyszłości imprezy. 

Monika Nawrocka

  • Polska Platforma Tańca
  • 6-9.12
  • Spektakle pokazywane będą w CK Zamek (w nowo otwartych przestrzeniach) oraz w Starym Browarze - Studio