Kultura Poznań.pl

Kultura

opublikowano:

Taki tam polski electropop

Młody duet z Zabrza definiuje typowa dla młodości szczerość i świeżość gry, bezceremonialność w czerpaniu z kultury popularnej i czułość na muzyczne trendy. The Dumplings przyjadą do Poznania by wystąpić podczas koncertu w plenerze, na Maltańskiej Scenie Muzycznej.

.
The Dumplings, fot. B. Wieczorek

Dziś nikomu nie trzeba już przedstawiać zespołu The Dumplings, a przecież jeszcze kilka lat temu wokalistka Justyna Święs i towarzyszący jej Kuba Karaś zaczynali karierę bez żadnego wsparcia wytwórni i profesjonalnej promocji, wypływając jakby przypadkiem i niespodziewanie. Muzycy wystąpili w talk-show Łukasza Jakóbiaka 20m2, a ich piosenki zamieszczone w internecie z miejsca zdobyły serca internautów. Uwagę przykuwały teksty - napisane równie bezpretensjonalnie i błyskotliwie w języku angielskim i polskim - a także wspaniały głos Justyny Święs. Wyprodukowany w 2014 roku przez Bartosza Szczęsnego debiutanci album duetu No Bad Days okazał się też dokładnie taki, jak sugerował jego tytuł. Wkrótce po jego wydaniu The Dumplings podpisało kontrakt z Warner Music Poland, by trafić do line-upów Open'er Festival i Off Festival i przejść do mainstreamu szybciej, niż "rozbiegówka" niezależnej kariery muzycznej zajmuje innym zespołom.

Duet ma też w swojej krótkiej historii pewien wątek związany z Poznaniem. Dla The Dumplings dwa teledyski do debiutanckiej płyty zrealizował artysta wizualny Arkadiusz Nowakowski, który na Uniwersytecie Artystycznym prowadzi zajęcia z postprodukcji filmowej. W Technicolor Yawn, poza wakacyjnymi w klimacie wstawkami znad jeziora i leśnych terenów zielonych, większość szalonej opowieści wizualnej rozgrywa się na tle specyficznego wzoru boazerii na ścianach Sali Audiowizualnej Centrum Kultury Zamek. Autorem tego wyjątkowego projektu wystroju wnętrza był Roman Machowiak, a że projekt pochodzi jeszcze z lat. 60-tych ubiegłego wieku, dziś ta boazeria nie wygląda już najlepiej. Z kolei formą wizualną dla Betonowego lasu stały się słynne Alfy. Te wieżowce, na co dzień straszące swoją szpetotą, Nowakowski też trochę cyfrowo odświeżył i na teledysku wyglądają tak, jakby dopiero co zostały zbudowane przy ulicy Św. Marcin.

W drugiej płycie Sea You Later, wypuszczonej w 2015 roku, Święs i Karaś zaproponowali symbolikę morską, która była obecna zarówno na okładce, jak i w piosenkach, czy ogólnym, w porównaniu do No Bad Days zdecydowanie bardziej smutnym, a miejscami wręcz ponurym klimacie. Muzyka The Dumplings szybko popadła w nostalgiczne nuty, co doskonale oddają teledyski Kocham być z tobą i Nie gotujemy.

Twórczość młodych muzyków trafiła też w dość nieoczywiste miejsca. Ich utwór Oddychasz został wydany wraz z audiobookiem Lśnienie Stephena Kinga, choć w przypadku tego projektu, w którym na ścieżce dźwiękowej można usłyszeć tak popularnych aktorów jak Adam Woronowicz czy Agata Kulesza, właściwsze byłoby określenie "słuchowisko", kolejne ze wspaniałych superprodukcji Audioteki, zapraszającej do współpracy wielu ciekawych muzyków (na przykład przy nagraniu Niezwyciężonego Lema, firma współpracowała z zespołem Ścianka). W Oddychasz Święs i Karaś oddają wrażenia z seansu słynnego filmu Stanleya Kubricka, jak i samej powieści, pozostawiając nam wiele pola do uzupełnienia stworzonej przez nich sytuacji muzycznej.

A że wielu moich znajomych stało się od tego czasu wiernymi fanami zespołu, intuicja podpowiada mi, że koncert The Dumplings przyciągnie takie same tłumy słuchaczy nad Maltę, co występ Taco Hemingway'a dwa lata temu.

Marek S. Bochniarz

  • The Dumplings
  • 15.07, g. 20
  • Maltańska Scena Muzyczna - Trybuny Ziemne Toru Regatowego Malta
  • wstęp wolny

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2018