Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Tajemnica, wina, kara

Trzecia edycja Poznańskiego Festiwalu Kryminału Granda już na długo przed rozpoczęciem zapowiada się na wielki sukces. Wszystko za sprawą zarówno różnorodnego i atrakcyjnego programu, jak i zaproszonych gości. 

. - grafika artykułu
fot. materiały organizatorów

Pierwszym zwiastunem festiwalowego sukcesu są nazwiska autorów i trzeba przyznać, że organizatorzy zadbali o naprawdę doborowe towarzystwo z najwyższej półki. Z zagranicznych autorów pojawi się caryca światowego kryminału - Aleksandra Marinina oraz szwedzki pisarz Mons Kallentoft. Na liście krajowych autorów znaleźli się m.in. Remigiusz Mróz, Vincent V. Severski, Olga Rudnicka, Marek Krajewski, Jakub Żulczyk, Katarzyna Puzyńska, Piotr Bojarski, Ryszard Ćwirlej i Joanna Opiat-Bojarska.

Nie zabraknie specjalistów z zakresu kryminalistyki, systemu penitencjarnego, ludzi, którzy system policyjny, sądowniczy i penitencjarny znają od kulis. Tu wymienić trzeba byłego komendanta głównego Policji Romana Hulę czy Pawła Moczydłowskiego, byłego dyrektora Centralnego Zakładu Zakładów Karnych. Pojawią się dziennikarze i reportażyści specjalizujący się w sprawach kryminalnych (m.in. Michał Fajbusiewicz znany z programu 997).

W tym roku idiomami festiwalu będą: tajemnica, wina i kara. Podczas trzech festiwalowych dni - od 22 do 24 września - zaplanowano wykłady i warsztaty, pokazy technik kryminalnych oraz kryminalnego humoru. Na dzieci czekać będą warsztaty i animacje. Będzie można zapoznać się z najnowszą kryminalną ofertą wydawniczą oraz przygotowanymi specjalnie na Grandę premierami książkowymi.

Ze względu na rosnącą z roku na rok widownię główne wydarzenia tegorocznego festiwalu odbywać się będą w dwóch miejscach: Nowej Gazowni (ul. Ewangelicka 1) oraz w Auli Artis (ul. Kutrzeby 10). Ale nie będą to jedyne miejsca. Grandą będzie żyło całe miasto. Odbędzie się bardzo wyczekiwane spotkanie w Zakładzie Medycyny Sądowej, wykłady i wystawy związane z tematyką kryminalną komiksów w Bibliotece Uniwersyteckiej. Z pewnością sporą atrakcją będzie możliwość zwiedzenia przeciwatomowego schronu z czasów zimnej wojny, przeznaczonego dla ówczesnych władz Poznania.

Biblioteka Raczyńskich zaprasza na kryminalną wystawę oraz detektywistyczny program dla dzieci z udziałem Joanny Jodełki i Roberta Ziółkowskiego. Ponadto obowiązkowo do zaliczenia będzie zwiedzanie miasta tropem książkowych wątków kryminalnych z Michałem Larkiem i Piotrem Bojarskim oraz wizyta w Muzeum Archidiecezjalnym pod przewodnictwem Mai Rausch. W dniach poprzedzających Grandę i w czasie festiwalu w całym mieście działać też będą Stacje Sensacje - prowadzone przez partnerów festiwalu punkty spotkań, zabaw, gier i warsztatów. Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe przygotowane przez Fundację Granda jest bezpłatny. Na wybrane spotkania obowiązują wcześniejsze zapisy lub wejściówki. Niektóre wskazane w programie punkty ze względu na tematykę przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.

Mateusz Malinowski

  • Poznański Festiwal Kryminału Granda
  • 22-24.09