Kultura Poznań.pl

Kultura

opublikowano:

Sztukmistrz z Poznania

W 2003 roku miał w Los Angeles premierę film The Room. Film tak zły, że teoretycznie powinien przepaść w mrokach niepamięci. Tymczasem - przeciwnie...

.
fot. materiały dystrybutora

Zgodnie z zasadą współczesnej popkultury, że im coś jest gorsze, tym lepiej, zdobył tzw. kultową sławę i jest do dzisiaj wyświetlany, ku uciesze widowni, na nocnych seansach. O kulisach jego realizacji powstała książka, którą przeniósł na ekran James Franco. Aktor, reżyser, gwiazdor amerykańskiego kina. Sam zagrał główną rolę - tajemniczego, ekstrawaganckiego, długowłosego Tommy'ego Wiseau.

Film zaczyna się w momencie, gdy 19-letni Greg Sestero (w tej roli brat Jamesa, Dave Franco), marzący o karierze aktorskiej, poznaje dziwnego mężczyznę w nieokreślonym wieku, przekonanego o tym, że jest wybitnym artystą. Razem przenoszą się do Los Angeles, gdzie - po kilku nieudanych próbach zdobycia Hollywoodu - postanawiają nakręcić film. Za co? Ależ to żaden problem. Wiseau dosłownie szasta pieniędzmi. Praca nad The Room okaże się koszmarem, a co więcej, wystawi przyjaźń bohaterów na ciężką próbą.

Franco pokpiwa sobie nieco z ambicji i grafomanii głównego bohatera, zwłaszcza z jego aktorskich wysiłków, koniec końców jednak pokazuje niewydarzonego artystę z sympatią. Jak by nie było, osiągnął on swój cel - zdobył sławę, a w filmie o jego życiu zagrały gwiazdy Hollywoodu. The Disaster Artist nie podzieli losu The Room, czego gwarancją Złota Muszla na festiwalu w San Sebastian oraz Złoty Glob dla najlepszego aktora (James Franco).

Wiseau do dzisiaj jest postacią enigmatyczną. Nie wiadomo, jak się dorobił wielkich pieniędzy, a nawet ile ma lat i skąd pochodzi. Internet podaje jednak, że urodził się w 1955 roku jako Piotr Wieczorkiewicz w... Poznaniu. Tak, tak! To właśnie nasze ukochane miasto wydało człowieka, który został obwołany najgorszym artystą świata.

Bartosz Żurawiecki

  • "Disaster Artist"
  • reż. James Franco
  • premiera: 9.02
  • pokaz przedpremierowy: 3.02, g. 19, kino Muza

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2018