Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Sztuka rewitalizacji

Tereny nieczynnych fabryk i zakładów przemysłowych adaptowane na muzea, hale koncertowe, restauracje, obiekty sportowe i rekreacyjne... Gdzie? W Zagłębiu Ruhry. I niebawem także na wystawie w Poznaniu.

Thomas Pflaum, z serii Zagłębie Ruhry, 1993-2003 - grafika artykułu
Thomas Pflaum, z serii Zagłębie Ruhry, 1993-2003

Trudno sobie to dziś wyobrazić, ale do końca XVIII w., tereny Zagłębia Ruhry należały do rolników. Od XIX w., kiedy odkryto na nich bogate złoża węgla, rudy cynku i ołowiu, obszar ulegał stopniowej industrializacji. W okolicy zaczęły wyrastać kopalnie, huty żelaza i stali, w okresie III Rzeszy mieściło się tu największe zagłębie produkcji czołgów i broni. Po wojnie obszar Zagłębia Ruhry stał się głównym centrum niemieckiego przemysłu. Od ponad dwudziestu lat, w związku z restrukturyzacją gospodarczą, kopalnie i huty są stopniowo zamykane, a tereny północnej Nadrenii i Westfalii ulegają diametralnym przeobrażeniom.

Susan Sontag napisała, że "zbierać fotografie to zbierać świat". Pixelprojekt_Ruhrgebiet to inicjatywa niezależnych fotografów zbierająca wizerunki przemysłowego krajobrazu Zagłębia, zmieniającego się w postindustrialny obszar pełen kultury, terenów zielonych i miejsc atrakcyjnych dla turystów. Wybrane przez Pietera Liedtke i Monikę Piotrowską fotografie z kolekcji Pixelprojekt_Ruhrgebiet będzie można zobaczyć podczas piątej edycji Festiwalu Fotodokumentu, która rusza 28 listopada w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa.

Na zdjęciach Britty Lauer wiązki rudych prętów, hałdy zardzewiałych puszek i kostki zużytych kabli tworzą abstrakcyjne instalacje. Fotografie Saschy Krausa pokazują jego samego wcielającego się w pracownika kiosku w E ssen, huty stali w D uisburgu czy hodowcę gołębi w Bottropie. Na zdjęciach Dirka Kruela imigranci w roboczych kombinezonach pracują przy rozbiórce koksowni w Keiserstuhl. Harald Hoffman przygląda się mniej widocznym bohaterom niemieckiej transformacji, kierując swój obiektyw na biednych mieszkańców Mülheim. Pieter Liedtke fotografuje surowe wnętrze Jahrhunderthalle w Bochum, którą, zamiast zgrzytu pracujących maszyn, wypełniają dźwięki orkiestry. Jaskrawo podświetlony kompleks dawnej kopalni węgla i huty stali w Duisburgu, uchwycony przez Thomasa Pflauma, wydaje się pochodzić z innej rzeczywistości.

"Sztuka rewitalizacji - wystawa współczesnej fotografii niemieckiej", będąca głównym punktem festiwalu, zostanie pokazana w dwóch odsłonach. Na wystawie w galerii 2piR pojawią się fotografie Pietera Liedtke oraz Thomasa Pflauma, które, jak wspomina Monika Piotrowska, są pewnego rodzaju wprowadzeniem i ogólnym spojrzeniem na zrewitalizowany obszar Zagłębia Ruhry. Fotografie, które zobaczymy w Arsenale, skupiają się na detalach, migawkach z życia mieszkańców. Na festiwalu będzie też okazja do spotkania kuratorów oraz fotografów.

Aleksandra Glinka

  • 5. Festiwal Fotodokumentu "Sztuka rewitalizacji - wystawa współczesnej fotografii niemieckiej"
  • 28.11.-11.01.2013 - Galeria 2piR w WSNHiD (ul. Kutrzeby 10)
  • 14.12.-27.01.2013 - Galeria Miejska Arsenał (Stary Rynek - Arsenał)