Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Święta w Wenecji, święta w baroku

25 lat na scenach Polski i świata, setki koncertów, festiwali, rozczytanych i przywróconych światu nut i dźwięków oraz kilkanaście albumów - wszystko to w służbie muzyki baroku. Orkiestra Arte dei Suonatori powstała w Poznaniu ćwierć wieku temu z inicjatywy Ewy i Aureliusza Golińskich. Jubileuszowy rok zakończy koncertem, podczas którego usłyszymy nowy, wyjątkowy i różnorodny program.

. - grafika artykułu
Arte dei Suonatori (fot. Modelina/M.Kasperczak)

To właśnie w Poznaniu powstała najlepiej rozpoznawalna dziś polska orkiestra barokowa. W jej skład od początku wchodzili najzdolniejsi muzycy grający na instrumentach dawnych. Dziś jej brzmienie kształtują tak polscy, jak i zagraniczni artyści. Orkiestra barokowa to etykieta niewyczerpująca charakteru tego zespołu. W jego ogromnym repertuarze składającym się z około 700 utworów znajdują się nie tylko dzieła wczesnego i późnego baroku, ale także klasycyzmu i wczesnego romantyzmu.

Arte dei Suonatori od początku swojej działalności sumiennie i rzetelnie odkrywa przed publicznością muzykę dawną, dąży do ideału wykonawstwa i pozwala wybrzmieć zapomnianym utworom. Zespół nie boi się także prezentować dzieł znanych, chociażby "szlagierów" Vivaldiego czy Händla - nigdy jednak nie szedł śladami poprzedników, nawet w najbardziej znanych utworach szukał nowych jakości. Kolejne płyty (a do tej pory ukazało się ich 18) zyskiwały międzynarodowe uznanie słuchaczy i krytyków. Prestiżowe nagrody (m.in. Gramophone Award, Diapason d'Or, Month's BBC Music Magazin Choice) potwierdzały mistrzowski status orkiestry. Jednym z najsłynniejszych projektów Arte dei Suonatori jest festiwal "Muzyka dawna - persona grata", którego zespół jest organizatorem i stałym gospodarzem. W ramach wydarzenia organizowane są koncerty w całej Polsce. Słuchacze, z którymi muzycy orkiestry zawsze starają się zachować bardzo dobry kontakt, mogą więc uczestniczyć w koncertach zawsze doskonale zorganizowanych, a pod względem wykonawczym na najwyższym, światowym poziomie. Za swoją działalność orkiestra otrzymała m.in. Medal Młodej Sztuki, nagrodę TVP Kultura, nominację do nagrody kulturalnej "Pegaza" i "Paszportów Polityki". Uhonorowana została także Nagrodą Artystyczną Miasta Poznania w roku 2006 za "wybitne osiągnięcia artystyczne i uczynienie Poznania europejskim centrum muzyki dawnej".

W ramach festiwalu "Muzyka dawna - persona grata", 16 grudnia w Bazarze Poznańskim zespół zaprosi poznaniaków, by wspólnie świętować Weneckie Boże Narodzenie. Na ten nowy program (który zabrzmi także w Żelazowej Woli, Radziejowicach, Warszawie i Szczecinie) złożą się utwory mistrzów epoki baroku związanych z Wenecją - Antonio Vivaldiego, Giuseppe Torellego, Johanna Adolfa Hassego i Giovanniego Agostino Perottiego. Tym samym przeniesiemy się do miasta, które na początku XVIII wieku przeżywało kryzys polityczny. W wyższych warstwach społecznych sytuacja ta była na tyle mało niebezpieczna, że nie zważano na nią. Zamiast tego - bawiono się, budowano splendor i świetność miasta, jednego z najważniejszych włoskich ośrodków kultury. Karnawał trwał wówczas znacznie dłużej niż dziś. Całe miasto żyło jednym wielkim świętem, a weneckie maski stały się symbolem czasu zabawy i uciech duchowych.

Ten właśnie nastrój chce przywołać podczas koncertu Arte dei Suonatori. Pełen wdzięku i wirtuozerii muzycznej program wykona pod dyrekcją Martina Gestera. Prócz orkiestry usłyszymy także wybitnych solistów. Na psałterionie - instrumencie dziś może niezbyt znanym, jednak popularnym w barokowych Włoszech, jak i na dworze polskim w Dreźnie - zagra Komale Akakpo. W roli solistek usłyszymy także francuską sopranistkę specjalizującą się w muzyce baroku  -  Claire Lefilliâtre, którą wielu melomanów może znać ze współpracy z zespołem Le Poème Harmonique oraz współzałożycielkę orkiestry Arte dei Suonatori, skrzypaczkę występującą zarówno solo, jak i kameralnie - Ewę Golińską.

Aleksandra Kujawiak

  • "Muzyka dawna - persona grata" - koncert "Weneckie Boże Narodzenie"
  • Bazar Poznański
  • 16.12, g. 18
  • bilety: 15-25 zł

 © Wydawnictwo Miejskie Posnania 2018