Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Stary wilk

Mało na polskiej scenie muzyków tak obdarzonych talentami przez Boga jak Litza. W ilu wcieleniach ciężkiego "łojenia" na gitarze spotkać go można było na scenie, trudno zliczyć. Muzyk w połowie kwietnia skończy 50 lat i z tej okazji wraz z Luxtorpedą zagra w Zamku.

. - grafika artykułu
fot. Tomasz Nowak

Robert "Litza" Friedrich urodził się 15 kwietnia 1968 roku w Babimoście. Na scenie występuje od 1986 roku, ale nie jest to niczym nadzwyczajnym w życiu współczesnych rockmanów. Wyjątkowość Litzy to kwestia jego wyborów, zarówno tych muzycznych, jak i duchowych.

Friedrich razem z Tomaszem Pukackim "Titusem" założył kapelę Acid Drinkers, nazwaną tak na pamiątkę koncertu Iron Maiden w Poznaniu w 1986 roku. Litza z Titusem sprzedali bilety na ten wymarzony przez fanów heavy metalu koncert i zakupili kwas, bynajmniej nie LSD - też nazywane żargonowo kwasem - lecz polskiego jabola. Ostro koncertować zaczęli w 1989 roku i szybko stali się prawdziwym objawieniem polskiej "kuźni", jak nazywa Piotr Kaczkowski z radiowej Trójki ciężkie granie o rozmaitych nazwach: thrash metal, death metal, heavy metal, hardcore punk itp. Ale Litzy było mało łoskotu, więc jednocześnie grał w Turbo, Creation of Death i Flapjack, a przy okazji wspierał też gitarą i śpiewem Kazika Staszewskiego w formacji Kazik na Żywo.

Intensywne życie rockmana dało się jednak we znaki sercu muzyka, który zapadł na zdrowiu. Po dwukrotnej operacji wszczepienia zastawek serca wrócił na scenę, ale zupełnie odmieniony. Friedrich wobec perspektywy śmierci przeszedł głębokie religijne nawrócenie. Z muzyka z szatanem w tle stał się neokatechumenem. W roku 1996 razem z Tomaszem Budzyńskim, legendą polskiego punka, i Dariuszem "Maleo" Malejonkiem założył zespół 2Tm2,3. Nazwa grupy jest oznaczeniem 3 wersu z 2 rozdziału listu św. Pawła do Tymoteusza, który brzmi tak: "Bierz udział w trudach i przeciwnościach jako dobry żołnierz Chrystusa Jezusa". Ciężkie granie, tym razem do tekstów z Ewangelii, stało się dla fanów muzyka szokującą, ale też inspirującą duchowo przygodą. Widziałem to na własne oczy podczas koncertu na festiwalu Jarocin 2000.

Litza ma też niepowtarzalny talent do pisania piosenek. W 1999 roku, z okazji pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski, powstała śpiewająca dziecięca formacja Arka Noego, która wykonuje listę prawdziwych przebojów ze szlagwortami prosto z duszpasterstwa, jak choćby Nie ma to tamto - subito santo. Potem był jeszcze raz Flapjack i KNŻ, aż w końcu w roku 2010 powołał zespół Luxtorpeda. Tak jak przed laty legendarny pociąg, tak samo muzyczna Luxtorpeda stała się na polskim rynku muzycznym synonimem nie tylko najszybszego, ale też najlepszego grania ciężkiego rocka. Piosenka Wilki dwa przez dziewięć tygodni była na pierwszym miejscu Listy Przebojów Trójki. 

Specjalnie dla jubilata zagrają podczas jego urodzinowego koncertu kumple, m.in. Armia z Tomaszem Budzyńskim czy Penerra z Maciejem Jahnzem, który gra z Litzą od początku swojej kariery w takich formacjach jak Slavoy, Flapjack. Jako support gwiazd wystąpi natomiast śląska formacja metalowa EneDueRabe.

Przemysław Toboła

  • Koncert Luxtorpedy
  • CK Zamek
  • 14.04, g. 16
  • bilety: 50 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2018