Kultura w Poznaniu

Teatr

opublikowano:

Wrażliwe, pokonane miasta

Najnowszy projekt Teatru Biura Podróży to opowieść o trzech miastach - zapomnianych, opuszczonych, pokonanych. Od 4 października w Poznaniu artyści będą o nich sukcesywnie przypominać.

. - grafika artykułu
"Zapomniane miasta" Teatru Biuro Podróży

Burj el Barajneh - miasto-obóz dla uchodźców założony w 1949 roku w Bejrucie; syryjskie Aleppo i Halabdża - miasto we wschodniej części irackiego Kurdystanu, które w 1988 roku stało się areną i świadkiem ludobójstwa - to bohaterowie projektu "Zapomniane miasta", który realizuje poznański Teatr Biuro Podróży. "Miasto to społeczna tkanka. Jego charakter i siłę tworzą ludzie - mieszkańcy. To byt wrażliwy. Łatwo go zniszczyć, zniewolić, wykrwawić, pozostawić własnemu losowi. Na przykładzie trzech miast pokazujemy losy mieszkańców, którzy starli się z wielką historią" - piszą o cyklu wydarzeń, które między 4 a 8 października odbędą się w Poznaniu.

Podczas blisko 30 lat podróży ze spektaklami i grania w miejscach funkcjonujących poza głównym szlakiem działań artystycznych, często w miejscach w trudnej sytuacji politycznej i społecznej, poznański Teatr zgromadził wiedzę i dokumentację umożliwiającą stworzenie interdyscyplinarnej impresji przekazującej pamięć o zapomnianych, opuszczonych, pokonanych miastach.

Burj el Barajneh to miasto - obóz uchodźców - założony w 1949 w Bejrucie, do którego skierowani zostali Palestyńczycy wyrzuceni ze swoich domów przez rząd izraelski. Po przekroczeniu granicy libańskiej, Palestyńczycy zamieszkali w namiotach postawionych przez ONZ na podbejruckich polach. W ciągu kilkudziesięciu lat na miejscu namiotów stanęły betonowe domki. Teren obozu się nie powiększył - na 1 kilometrze kwadratowym mieszka obecnie 20 tysięcy ludzi. Teatr Biuro Podróży grał w Burj el Barajneh swój spektakl w 2008 roku. Historię tego miejsca opowie projekcja fotografii na ścianie Galerii Miejskiej Arsenał, którą będzie można oglądać od 4 do 8 października.

"Silence - cisza w Troi" - spektakl, który pokazany zostanie 7 października na Dziedzińcu Różanym CK Zamek, inspirowany upadkiem miasta Aleppo - opowiada o uniwersalnym losie człowieka skazanego na wygnanie. Pokazuje ludzi, którzy znaleźli się w zawierusze wojennej i którym pozostały już tylko marzenia o ucieczce. "Dokument przeniesiony zostaje w sferę teatru; opowieść staje się fikcją. A mimo to, dzieje się naprawdę. I jest pomnikiem dla milionów ludzi, którym nie udało się stać się w Europie" - pisał jeden z niemieckich recenzentów.

I wreszcie Halabdża - miasto we wschodniej części irackiego Kurdystanu. W 1988 roku stała się areną ludobójstwa. W ramach programu eksterminacji Kurdów, rząd Saddama Husajna zrzucił na miasto bomby z bronią chemiczną, do której dodano zapach jabłek. W wyniku ataku zginęło ponad 5 tysięcy osób, a kolejnych kilka tysięcy zostało okaleczonych na całe życie. Mieszkańcy wyludniającego się miasta żyją pamięcią tragedii, samotni, zapomniani. Teatr Biuro Podróży grał w Halabdży w 2012 roku. Temu miastu dedykowana jest akcja performatywna - 8 października w Auli Uniwersytetu Artystycznego.

sk

  • Projekt "Zapomniane miasta" Teatru Biuro Podróży:
  • 4-8.10, g. 18-21 - "Burj el Barajneh- miasto na chwilę" - projekcja fotografii na ścianie Galerii Miejskiej Arsenał
  • 7.10, g. 19 - "Silence - cisza w Troi" - plenerowy spektakl Teatru Biuro Podróży, Dziedziniec Różany CK Zamek
  • 8.10, g. 18 - "Halabdża - zapach słodkich jabłek", akcja performatywna Rezan Saleh (Irak-Kurdystan), Aula Uniwersytetu Artystycznego