Kultura Poznań.pl

Teatr

opublikowano:

Sen na jawie

"Sen o lepszym kraju" to pierwsza realizacja w estetyce teatru formy tekstów literackich Serhija Żadana, jednego z najważniejszych pisarzy współczesnej Ukrainy. Prapremierę będzie miał 22 kwietnia w Teatrze Animacji. Reżyseruje Julia Bilińska, laureatka Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Gaude Polonia.

.
Premiera spektaklu - 22.04 w Teatrze Animacji

Sen o lepszym kraju powstał na motywach powieści Anarchy in the UKR autorstwa Serhija Żadana, traktującej m.in. o czasach między rewolucjami na wschodzie Ukrainy, oraz najnowszego zbioru jego poezji. Templariusze, jak mówi sam autor, to "39 wierszy o wojnie, której nikt nie wypowiedział, o bólu, z którym nikt nie jest w stanie się uporać, o miłości, której nikt nie może się oprzeć, oraz nadziei, na której wszystko się opiera". Reżyserka spektaklu zapewnia jednak, że nie będzie to opowieść o polityce. Bo ta częściej dzieli, niż łączy. - Te cztery słowa: wojna, ból, miłość i nadzieja, znaczą w każdym języku to samo - przekonuje Julia Bilińska. - Nie będziemy szukać winnych. Sen o lepszym kraju to historia ludzi, którzy pragną zwyczajnie żyć i chcą być szczęśliwi - mówi.

Bohaterami Snu... są młodzi ludzie urodzeni na lewym brzegu Dniepru. To m.in. Rycerz - kolejno przypominający ducha ojca Hamleta, Don Kichota, Che Guevarę i Boba Marleya, handlarka Nadia, która cytuje Kanta, ciężarna kobieta oraz Iwan - postać symbolizująca wszystkich tych, którzy wyjechali z Ukrainy na Zachód w poszukiwaniu lepszego życia. - Iwan wyjechał z Ukrainy w czasie kryzysu. Chciał znaleźć pracę. Z czasem jednak przekonał się, że to wszystko nie jest takie proste, bo musi się na przykład nauczyć języka. Ale tęsknił też po prostu za swoim krajem - opowiada reżyserka.

Spektakl, zrealizowany dzięki współpracy Teatru Animacji z festiwalem kultury Ukraińska Wiosna oraz Programowi Stypendialnemu Ministra Kultury Gaude Polonia, łączy w sobie szkołę teatru animacji z tradycją ukraińskiego wertepu i współczesnymi rozwiązaniami artystycznymi. Reżyserka odwołuje się do takich stylów i prądów, jak np. contemporary dance i pop art. Pojawią się w nim m.in. aktorzy w żywym planie, lalki wielkości człowieka, ale też i te zupełnie małe, mocowane na drucikach, które popularne były na Ukrainie do końca XIX wieku. - W naszym spektaklu nie będą to jednak drewniane lalki, ale tradycyjne słowiańskie lalki-motanki w ludowych strojach - zapowiada realizatorka. Odwołania do folkloru - choć nie zdominują spektaklu, pojawią się jeszcze w jego warstwie muzycznej - usłyszymy znaną ludową kozacką pieśń (w języku rosyjskim) oraz koliadkę (po ukraińsku). Ponadto widzowie będą mieli okazję zobaczyć również elementy hopaka, czyli jednego z najbardziej popisowych tańców ukraińskich.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • "Sen o lepszym kraju" na podstawie twórczości Serhija Żadana
  • reżyseria: Julia Bilińska
  • Teatr Animacji
  • prapremiera: 22.04, g. 18
  • spektakl dla młodzieży i widzów dorosłych
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.