Kultura w Poznaniu

Teatr

opublikowano:

Pachworkowa historia Zamku

Spektakl "Szepty - szmery - krzyki czyli glosolalia" to okazja do nietypowego zwiedzania przestrzeni Centrum Kultury Zamek. Historię Zamku poznajemy przez pryzmat jego mieszkańców. 

"Szepty - szmery - krzyki czyli glosolalia" Teatr Usta Usta Republika - grafika artykułu
"Szepty - szmery - krzyki czyli glosolalia" Teatr Usta Usta Republika

Spektakl "Szepty - szmery - krzyki czyli glosolalia"powstało przy okazji obchodów stulecia Zamku Cesarskiego w 2010 roku. W całości jest poświęcone jego historii. - Skupiamy się głównie na postaciach, które Zamek zamieszkiwały bądź były z nim związane, od czasów Wilhelma II aż do Czerwca '56 - mówi Wojciech Wiński z Teatru Usta Usta Republika.

Glosolalia (z grec.) oznacza mówienie różnymi, czasem niezrozumiałymi, językami. W spektaklu różnymi głosami mówią bohaterowie. Każdy z nich opowiada swoją historię, która stanowi małą część historii Zamku, która z kolei stanowi część historii Poznania, Polski itd. Akcja nie przebiega linearnie, od wydarzeń najstarszych po współczesne. - To przedstawienie pozszywane z wypowiedzi poszczególnych postaci. Chcieliśmy wydobyć na wierzch głosy ludzi całkowicie sobie obcych, z różnych rzeczywistości politycznych, których łączyła jedynie ta budowla. To taka pachworkowa historia Zamku - wyjaśnia Wojciech Wiński.

Poza poznaniem nie tak w końcu długiej historii budynku (został oddany do użytku w 1910 roku) spektakl będzie też pretekstem do zwiedzania jego wnętrz w dość nietypowy sposób. Widzowie zyskają okazję do tego, by spojrzeć na znane przestrzenie z innej perspektywy oraz dotrzeć do miejsc, które na co dzień nie są otwarte.

Natalia Grudzień

  • Teatr Usta Usta Republika
  • "Szepty - szmery - krzyki czyli glosolalia"
  • 17.02, spektakle: g. 19 i g. 21
  • CK Zamek, zbiórka na schodach
  • bilety 15 zł (liczba miejsc ograniczona) do kupienia w zamkowej kasie lub na www.bilety24.pl
  • realizacja
    reżyseria: Wojciech Wiński; scenariusz: Ewa Kaczmarek, Wojciech Wiński; muzyka: Michał Kowalonek, kostiumy: Idalia Mantas, wizualizacje: Arek Nowakowski, scenografia: Krzysztof Blok, Paweł Jerzy Bocian