Kultura w Poznaniu

Teatr

opublikowano:

O Rosji w różnych kontekstach

Teatr Nowy zaprasza na pięć spektakli w ramach projektu "Scena Debiutów". Widzowie sami zdecydują, który z nich znajdzie się w repertuarze.

. - grafika artykułu
.

W najbliższą środę, 3 września, w Teatrze Nowym wystartuje nowy projekt, który powstał w wyniku pracy początkujących twórców nad tekstami młodych rosyjskich dramaturgów, uczniów Nikołaja Kolady. - "Scena Debiutów"  to prekursorski artystyczno-edukacyjny projekt, który zorganizowany został we współpracy z Akademią Teatralną z Warszawy i poznańskim Uniwersytetem Artystycznym. Projekt ten jest także wynikiem "Kursu Mistrzowskiego" studentów IV roku, który prowadzi Remigiusz Brzyk i praktyki scenograficznej studentów z Wydziału Architektury Wnętrz i Scenografii - mówi Katarzyna Migdałowska, kierownik literacki Teatru Nowego.

W ramach "Sceny Debiutów" od 3 do 7 września zaprezentowanych zostanie pięć spektakli. A każdy z nich dotyczyć będzie Rosji. - Wybór dramatów, które zobaczymy na scenie należał do samych reżyserów. Ale wcześniej to my dokonaliśmy wyboru i nie było sensu niczego zmieniać, kiedy sytuacja polityczna w tym kraju uległa zmianie - wyjaśnia dalej Katarzyna Migdałowska.

Jako pierwszy na Scenie Nowej zaprezentowany zostanie spektakl "Dzieci zony" Walerija Szergina w reżyserii Grzegorza Reszki, który zabierze widzów do Czumurtii - małego raju, gdzie żyje Fiedot, "idealny produkt dyktatury". W miejsce, gdzie nikomu nie są potrzebne pieniądze czy nawet marzenia.

Następnie przeniesiemy się do Kraju Różowego Pieprzu, gdzie bohater dramatu "Słoik cukru, lub bajka o Kraju Różowego Pieprzu" Taji Sapuriny zamienił swój dom w fortecę. - Stwierdzenie "Mój dom to moja twierdza" przypisuje się Anglikom, ale najwyraźniej także Rosjanom nie jest obca ta filozofia. W fortecę, do której wstępu nie mają nie tylko ludzie, ale i mikroby, zmienił swoje mieszkanie Mikołaj. Po co wychodzić? Przecież wszystko można kupić przez Internet... - czytamy o spektaklu.

Autorką trzech pozostałych dramatów jest Irina Waśkowska. I tak, w piątek - 5 września zaprezentowany zostanie spektakl "Ruska śmierć" w reżyserii Agaty Dyczko, w którym autorka szuka sposobu na to, by zatrzymać w domu mężczyznę. Bohaterki tej sztuki bowiem to niemajętne i już niemłode panny, które niestety nie potrafią czarować jak wróżki ani śpiewać jak syreny.

W sobotę i w niedzielę zobaczymy spektakl "Lekcje miłości" w reżyserii Rafała Smaczyny, w którym autor zastanawia się do czego może posunąć się człowiek owładnięty lękiem przed samotnością. Na finał natomiast zaplanowano pokaz spektaklu "Marzec" w reżyserii Tomasza Cymermana. Masza, bohaterka tej sztuki będzie musiała dokonać pewnego wyboru... - Myślę, że nie możemy tym spektaklom przykleić jednej etykietki. A jeżeli chodzi o tematy, to są to zarówno problemy rodzinne jak i samotność - puentuje Katarzyna Migdałowska.

Projekt "Scena Debiutów" to także konkurs. Każdy z widzów może zagłosować na spektakl, który jego zdaniem powinien wejść na stałe do repertuaru Teatru Nowego. Na zaangażowanych w akcję czekają teatralne gadżety i vouchery na wybrane spektakle.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • Spektakle w ramach "Sceny Debiutów": "Dzieci zony" Walerija Szergina w reżyserii Grzegorza Reszki; "Słoik cukru, lub bajka o Kraju Różowego Pieprzu" Taji Sapuriny w reżyserii Barbary Wiśniewskiej; "Ruska śmierć" Iriny Waśkowskiej w reżyserii Agaty Dyczko; "Lekcje miłości" Iriny Waśkowskiej w reżyserii Rafała Swaczyny oraz "Marzec" Iriny Waśkowskiej w reżyserii Tomasza Cymermana
  • Teatr Nowy
  • 3-7.09
  • bilety: 1 spektakl - 30 zł/40 zł; karnet (5 spektakli) - 125 zł/100 zł