Kultura w Poznaniu

Teatr

opublikowano:

Mur berliński z perspektywy uniwersalnego języka tańca

Polski Teatr Tańca proponuje widzom rozliczenie się z najnowszą historią Europy. Używa do tego środków, którymi posługuje się najlepiej - tańca. 

"Alexanderplatz" Polskiego Teatru Tańca. Fot. M. Maruszak (archiwum PTT) - grafika artykułu
"Alexanderplatz" Polskiego Teatru Tańca. Fot. M. Maruszak (archiwum PTT)

W przedstawieniu "Alexanderplatz" twórcy zabierają nas w retrospektywną podróż do Niemiec, gdzie w 1989 roku upadał zimnowojenny relikt podzielonej Europy - mur berliński. To budowla o tyle wyjątkowa, że w swojej istocie jednocześnie metaforyczna i namacalna. Z jednej strony symbol izolacji i podziału, z drugiej zupełnie materialna konstrukcja, realnie stanowiąca nieprzekraczalną granicę. Szacuje się, że podczas prób przedostania się na drugą stronę zginęło blisko dwieście osób.

Polski Teatr Tańca proponuje widzom rozliczenie się z demonami przeszłości, powrót do przyczyn jego powstania, przywołanie skutków, jakie pociągnęła za sobą decyzja o jego budowie, by w końcu postarać się opisać gwałtowne przemiany '89 roku.

Spektakl to niełatwy, bo po 20 latach eksplorujący trudny fragment środkowoeuropejskiej historii. Jak twierdzą sami autorzy: "Wydarzeniom 1989 roku poświęcono dotąd wiele uwagi, zarówno w przestrzeni oficjalnej - politycznej i dyplomatycznej - jak i artystycznej. Na podkreślenie zasługuje jednakże fakt, iż »Alexanderplatz« to jedyne dzieło, które dotyka tego tematu z perspektywy uniwersalnego języka tańca".

"Alexanderplatz" miał premierę pod koniec 2009 roku - dwadzieścia lat po zburzeniu muru berlińskiego. Muzykę do spektaklu napisał Jan A.P. Kaczmarek, scenografię stworzył Franz Dittrich, a choreografię Paulina Wycichowska.

Anna Solak

  • spektakl Polskiego Teatru Tańca "Alexanderplatz"
  • 19.01, g. 20
  • Międzynarodowe Targi Poznańskie, hala nr 2
  • bilety: 30/15 zł (dostępne w impresariacie PTT - ul. Kozia 4 - lub na stronie www.zaproszenia.ptt-poznan.pl)