Kultura Poznań.pl

Teatr

opublikowano:

Malta 2019 i 2020. Jakie są plany?

Tradycyjnie już w ostatnim dniu Malty organizatorzy festiwalu ujawnili plany na kolejne edycje. W 2019 r. hasłem idiomu będzie "Wojna i pokój", a kuratorem pochodzący z Angoli Nástio Mosquito. W 2020 r. zapowiada się edycja wyjątkowa.

Nástio Mosquito, fot. Klaudyna Schubert
Nástio Mosquito - kurator Malty 2019, fot. Klaudyna Schubert

"Wątkiem przewodnim Malta Festival Poznań 2019 będzie wojna i pokój, a w szczególności konflikt - zarówno polityczno-społeczny, jak i konflikt wartości i przekazów medialnych, z którym mierzymy się na co dzień" - zdradzają organizatorzy.

Kuratorem przyszłorocznej edycji będzie Nástio Mosquito - interdyscyplinarny artysta pochodzący z Angoli. Swoje prace, w których łączy taniec, muzykę, sztukę cyfrową, instalacje audiowizualne czy happening, wystawiał m.in. w Tate Modern w Londynie, MoMA w Nowym Jorku, a także w muzeach, teatrach i na festiwalach w Belgii, Francji, Niemczech i Portugalii, gdzie obecnie mieszka.

W 2020 roku przypada okrągła, 30. edycja festiwalu. Dlatego do współpracy przy festiwalu zostaną zaproszeni wszyscy poprzedni kuratorzy Idiomów: m.in. Romeo Castellucci, Tim Etchells, Jan Lauwers wraz z Grace Ellen Barkey i Maartenem Seghersem, Stefan Kaegi, Lotte van den Berg, Goran Injac i Oliver Frljić. "Każdy z nich przyjedzie do Poznania z projektem (swoim lub przez siebie wybranym), który złoży się na program Idiomu. Na 30-lecie Malty staniemy się świadkami niezwykłego spotkania artystów, którzy przyczynili się do rozwoju Malta Festival Poznań" - tłumaczą organizatorzy.

oprac. sk