Kultura w Poznaniu

Teatr

opublikowano:

Jak doświadczyć Niemożliwego?

W ramach programu performatywnego Stary Browar Nowy Taniec w niedzielę w Słodowni zobaczymy premierę spektaklu "Bataille i świt nowych dni" w reżyserii Sławomira Krawczyńskiego i Anny Godowskiej - twórców cenionej i wielokrotnie nagradzanej choreografii "Niżyński. Święto snów". 

. - grafika artykułu
fot. materiały prasowe

Tym razem inspiracją dla twórców były teksty francuskiego filozofa, kontestatora kultury współczesnej i współtwórcy życia intelektualnego we Francji w latach 30. ubiegłego wieku, Georgesa Bataille'a. Wraz z tancerzami - Aleksandrą Bożek - Muszyńską, Natalią Dinges, Pawłem Gralą, Bartoszem Ostrowskim, Łukaszem Przytarskim i Zofią Tomczyk - Krawczyński i Godowska  zapowiadają spektakl o podróży wiodącej ku doświadczeniu pełni i Absolutu, które w granicach ludzkiej kondycji jest niemożliwe, a jednak budzi odwieczną tęsknotę. O dążeniu do miejsca, gdzie - jak to wyraził Bataille - "wszystkie gwałtowne uczucia zlewają się w jedno".

Obsesyjnie podejmowanymi przez Bataille'a tematami były śmierć i erotyzm, ale również taniec. Do tego właśnie wątku nawiązują autorzy spektaklu. - Bataille rzuca nam wyzwanie. Prowadzi nas do miejsca, gdzie Jego paradoksalna filozofia milczącym gestem wskazuje na taniec. Tańcząc odkrywamy grozę i ukryte w głębi nowe przestrzenie. Tańcząc, skaczemy w pustkę i odnajdujemy śmiech. Tańcząc zanurzamy się w mrocznej łamigłówce erotyzmu, aż wreszcie natrafiamy na "świat święta, królów i bogów". Taniec staje się próbą suwerenności, wyrażając namacalnie i bez słów niezwykły dramatyzm myśli Bataille'a z jego głównym pytaniem: czy możemy stać się na nowo? - podkreślają.

Czerpiąc z tekstów Bataille'a: "Doświadczenie wewnętrzne", "Łzy erosa", "Część przeklęta" i  "Erotyzm", artyści  przeprowadzili wielokierunkowe badania, posługując się metodą pracy nad snami i nieświadomości, rozwijaną od 2005 r. w ramach projektu "Taniec śniącego ciała", będącego obecnie najważniejszą częścią wspólnej pracy Krawczyńskiego i Godowskiej (wcześniej współprowadzących Teatr Bretoncaffe). Metoda ta jest twórczą syntezą technik nawiązujących do psychologii analitycznej  Carla Gustava Junga, psychologii zorientowanej na proces Arnolda Mindella oraz technik improwizacyjnych i medytacyjnych.

Pierwszą pracą w ramach projektu "Taniec śniącego ciała" był "Niżyński. Święto snów", nagrodzony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ale także w rankingu "Najlepszy, najlepsza, najlepsi w sezonie 2013/2014" miesięcznika "Teatr", w którym spektakl znalazł się w grupie najlepszych przedstawień teatru tańca w Polsce.

Anna Koczorowska

  • Stary Browar Nowy Taniec: "Bataille i świt nowych dni"
  • reż. Sławomir Krawczyński i Anna Godowska
  • Studio Słodownia +3
  • 29.05, g. 19