Kultura Poznań.pl

Teatr

opublikowano:

Gra na śmierć i życie

Nie każdy tydzień musi się zaczynać rytualnym westchnieniem: "Nie lubię poniedziałków!". Nadarza się okazja, żeby najbliższy przywitać pytaniem: "Kto się boi Virginii Woolf?".

.
fot. K. Chmura/materiały organizatora

Gospodarzami poniedziałkowego wieczoru w Teatrze Wielkim będą artyści Teatru Polonia: Ewa Kasprzyk, Krzysztof Dracz, Agnieszka Więdłocha oraz Antoni Pawlicki. Przypomną arcydzieło Edwarda Albeego, które przez ponad pięćdziesiąt lat nie straciło swej aktualności, niezmiennie wzbudza silne emocje, napięcia i żywiołowe reakcje widzów, a twórców skłania do kolejnych interpretacji.

Jacek Poniedziałek przetłumaczył dramat we właściwym sobie stylu. Użył współczesnego, ostrego, barwnego, soczystego języka. Osobiście wyreżyserował spektakl. Przedstawił dziejącą się w trakcie jednego burzliwego, nocnego spotkania dwóch par historię o inteligentnych i bardzo złośliwych ludziach, którzy wzajemnie ranią się słowem, w odwecie za własne ułomności, niepowodzenia i rozczarowania życiowe. Prowadzą grę na śmierć i życie, nie przestrzegają w niej zasad fair play, więc bez skrupułów wyciągają najintymniejsze sekrety.

Pytanie "Kto się boi Virginii Woolf?" jest parafrazą piosenki z kreskówki Walta Disneya o trzech różowych świnkach, które śpiewały o wielkim złym wilku ze stanu Virginia ("Who's afraid of the big bad wolf?"). Nasuwa też skojarzenia z nazwiskiem brytyjskiej pisarki Virginii Woolf - gorzkiej, nadwrażliwej artystki. Po obejrzeniu spektaklu prawdopodobnie pojawią się pomysły na różne znaczenia tytułu. Obserwując skomplikowaną, pełną pretensji i okrucieństwa relację małżeńską zrodzi się też wiele innych, istotniejszych pytań. Być może znajdzie się wśród nich: "Czy tak wygląda wielka, trwająca przez lata, miłość?".

Maria Maczuga

  • "Kto się boi Virginii Woolf?" Teatru Polonia
  • Teatr Wielki
  • 24.04, g. 17.30 i 20.30
  • Organizator: Agencja Gruv Art 
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.