Kultura w Poznaniu

Teatr

opublikowano:

Dom dla teatrów off

Potrzebował trzech lat, by zrealizować swój pomysł. Ale udało się - w piątek rusza Scena Robocza!

Scena Robocza to miejsce otwarte dla wszystkich, którzy "robią" niezależny teatr - grafika artykułu
Scena Robocza to miejsce otwarte dla wszystkich, którzy "robią" niezależny teatr

Pomysłodawcą Centrum Rezydencji Teatralnej Scena Robocza jest Adam Ziajski - twórca i lider Teatru Strefa Ciszy. Wymyślił ją w 2009 r., kiedy to jego teatr borykał się z problemami lokalowymi. Nie on jeden - jak się okazało - i stąd właśnie wziął się pomysł na stworzenie w Poznaniu miejsca dla bezdomnych, niezależnych teatrów.

Od teraz mają już swój adres: barak nr 1 przy ul. Grunwaldzkiej 55. - Scena Robocza to szyld tego, co jest w teatrze "off". Tego, co jest poszukujące i alternatywne. I dobre - mówił na konferencji prasowej przed inauguracją Ziajski.

Działalność Sceny Roboczej rozpocznie w piątek, 21 września, o godz. 19 Teatr Strefa Ciszy. W sobotę i niedzielę czekają nas spektakle pierwszych rezydentów Sceny - Komuny Warszawa "Dlaczego muzyka jest lepsza?". A na początku październiku - premiera tria: Elsner, Pawełska, Kapral pt. "Tragedia w lumpeksie, czyli opowieść o przeciętnym Polaku (i Polce)". Rzecz o współczesnym świecie, który jest jak second hand... W listopadzie z kolei w baraku przy Grunwaldzkiej poznamy Teatr Rodzinny Nomadów Kultury, czyli przedsięwzięcie poznańskiego muzyka Jacka Hałasa, jego żony i dzieci. Przedstawią liryczny, ludowy moralitet o miłości i śmierci. - Po każdej z premier odbędzie się "Fajrant z artystami" - zapowiada Ziajski. - Bo zależy nam na rozmowie, na żywej konfrontacji aktora z widzem - tłumaczy.

Drugi blok na nowej poznańskiej Scenie poświęcony będzie spektaklom, które miały już swoją premierę. Jeszcze do końca roku zobaczymy: "Smacznego" Teatru Strefa Ciszy, "Plan lekcji" Teatru A3 oraz "777" Teatru Usta Usta Republika.

Trzeci projekt to cykl warsztatów. Pierwsze spotkanie "Ze znanego w nieznane" poprowadzi Jola Cynkutis i Khalid Tyabji, drugie - "Interface. Kreatywne działanie w teatrze" - Ewa Kaczmarek i Wojciech Wiński, a trzecie - "Minimal art" - Dariusz Skibiński z Teatru Cinema. - W 2013 r. w ramach Sceny Roboczej chcemy również uruchomić kino. A w nim projekcje spektakli, za którymi się tęskni, a których nie można już zobaczyć na scenie - zdradza Adam Ziajski.

Monika Nawrocka

  • Centrum Rezydencji Teatralnej Scena Robocza
  • barak nr 1 (ul. Grunwaldzka 55)
  • inauguracja: 21.09, g. 19 (wstęp wolny)
  • bilety na spektakle: 15 zł (do nabycia w CIM oraz na www.scenarobocza.pl)