Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Rytuał festiwalu

Czym są dla współczesnego człowieka rytuały? Z jaką sferą jego życia się łączą? Jaki mają charakter? Świecki, religijny, a może sytuują się gdzieś pomiędzy, na przykład w sztuce? - Przestrzeń rytualna nieodzownie związana jest z tradycją. Jak o rytuałach mówić językiem współczesnej sztuki? - pytają organizatorzy festiwalu Sonus ex Machina.

. - grafika artykułu
Grupa Księżyc - Cafe Oto ptaszek, fot. Dawid Laskowski

Z zadaniem odnalezienia lub utworzenia odpowiedniego języka, który poprowadzi nas przez świat rytuałów, zmierzą się zaproszeni goście. 2 edycja festiwalu Sonus ex Machina rozpocznie się pełnią księżyca i to wraz z zespołem Księżyc kontemplować będziemy ten czas, któremu nasi przodkowie nadawali znaczenie szczególne, magiczne. Muzycy zespołu określają swoją twórczość jako "psychodeliczno-etniczny minimal", dodając niezwykle trafną uwagę, iż "jest mało nachalna". Po kilkunastoletniej przerwie grupa została reaktywowana. Powróciła wraz z płytą The Dream, później wyprodukowała krążek Rabbit Eclipse (2015), a także współtworzyła czteropłytowy box z antologią dźwiękowych miniatur Eugeniusza Rudnika. Podczas poznańskiego festiwalu zespół wystąpi wraz z grupą syntezatorową Rafała Zapały, która została stworzona specjalnie na okazję Sonus ex Machina.

Rytuały kojarzą się ze sferą obrzędową, a nawet pogańską. W tym kręgu skojarzeń z pewnością wielu z nas odnajdzie obrazy tradycyjnych instrumentów. Trop ten wydaje się też oczywisty dla organizatorów festiwalu. Podczas pierwszego dnia wydarzenia w Centrum Kultury Zamek będziemy mieli okazję usłyszeć Warszawską Grupę Gamelanową, która zaprezentuje tradycyjną muzykę środkowej Jawy. To jedyny taki zespół w Polsce, który w dodatku posiada jeden z najlepszych zestawów gamelanu. Wielu spośród jego członków uczyło się tradycyjnej muzyki tego regionu bezpośrednio od mistrzów gatunku z Jawy. Podczas Sonus ex Machina dalekowschodnie brzmienia usłyszymy w połączeniu ze współczesnością ujętą w dźwięki elektroniki. Na taki skład została przygotowana m.in. prapremiera utworu poznańskiego kompozytora - Artura Kroschela.

Finał festiwalu odbędzie się w kościele pw. św. Krzyża. Przestrzeń sakralna spotka się z brzmieniem noise, muzyki industrialnej i improwizacyjnej. Poznańska grupa KakofoNIKT wraz z Chórem WSJO Canto-Cantare pod dyrekcją Joanny Sykulskiej zaprezentuje projekt What a mass. Zawarte w nim nawiązania do ludowej tradycji oraz związków człowieka z naturą naprowadzą nas na znaczenie rytuałów związanych z życiem codziennym człowieka.

Założeniem festiwalu Sonus ex Machina jest obserwacja tego, co powstaje na styku dźwięku w rozumieniu klasycznym (Sonus) i zdobyczy rewolucji technicznej, takich jak komputery, syntezatory, magnetofony, czy projektory (Machina). W tegorocznej edycji te dwie sfery będą wciąż się przenikać, jednak nadrzędnym motywem będzie obserwacja relacji człowiek-wyobraźnia, człowiek-natura, człowiek-religia, człowiek-nauka, człowiek-sztuka. To na ich styku powstają rytuały, wierzenia, przeczucia i przeżycia. Powstaje także muzyka. "Przez spotkania artystów z pozornie odległych od siebie środowisk muzycznych chcemy przekonać się, czy rytuał wciąż ma siłę łączenia różnych światów we wspólnym przeżywaniu" - zapowiadają organizatorzy. Przekonajmy się o tym, biorąc udział w rytuale festiwalu.

Aleksandra Kujawiak

  • Festiwal Sonus ex Machina
  • 23-24.11
  • więcej informacji: ckzamek.pl

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2018