Kultura w Poznaniu

Rozmowy

opublikowano:

Stypendystki w Rozruchu

Z Witoldem Zakrzewskim o wystawie laureatek Stypendiów Artystycznych Miasta Poznania rozmawia Katarzyna Kamińska. 

. - grafika artykułu
Witold Zakrzewski, fot. A. Kula

W czerwcu poznaliśmy laureatów tegorocznej Nagrody i Stypendiów Artystycznych Miasta Poznania. We wrześniu w Galerii Rozruch odbyła się wystawa fotografii Jacka Kulma, artysty fotografika uhonorowanego Nagrodą. W listopadzie zobaczymy wystawę artystek, które otrzymały stypendia.

Będzie to druga wystawa z powstałego tym samym cyklu Stypendyści Miasta Poznania w zakresie sztuk wizualnych. Pierwsza odbyła się w minionym roku, także w listopadzie. Zaprezentowaliśmy czworo artystów. Teraz będzie podobnie.

Jaki cel przyświeca tym wystawom?

Jestem członkiem kapituły Nagrody Artystycznej Miasta Poznania. Uważam, że przyznaniu nagród i stypendiów powinna towarzyszyć kontynuacja w postaci wydarzeń ważnych artystycznie i społecznie. Dają one okazję do pokazania dorobku laureatów i stypendystów, nie tylko z dziedziny sztuk wizualnych. Chodzi też o budowanie prestiżu Nagrody i wizerunek miasta - w tym wypadku mecenasa kultury. Do współpracy zapraszamy stypendystów wszystkich dziedzin. Naszym wystawom patronują: prezydent Poznania i rektor Uniwersytetu Artystycznego. Formuła wydarzeń jest dynamiczna. Staramy się pozyskać partnerów, dzięki którym możliwe będą prezentacje w innych miejscach, np. klubach czy salach koncertowych, a także promocja poza Poznaniem.

Kto i jakie prace zaprezentuje?

Nie wszyscy wezmą udział w wystawie, bo choć są to osoby młode, to już bardzo artystycznie zajęte. Reprezentowane będą różne dziedziny: malarstwo, rzeźba, fotografia, a nawet działania z zakresu edukacji artystycznej. Alicja Biała, która otrzymała stypendium za udział w wystawach, promowanie Poznania za granicą i wyniki w nauce, pokaże swoje fotografie. Domeną jej sztuki jest rysunek. Znana jest z murali i ilustracji publikowanych m.in w "Vogue", ale u nas zobaczymy jej fotografie Himalajów. Być może obok reprodukcji rysunków lub murali. Anna Róża Kołacka, którą kapituła wyróżniła m.in. za osiągnięcia artystyczne i udział w wystawach, pokaże malarstwo. Niesłychanie ciekawe i bardzo głębokie. Nie ukrywam, że ta prezentacja jest mi bliska, bo sam jestem malarzem. Podziwiam warsztat artystki i to, że pokazuje nowe ścieżki malarskie przy jednoczesnym czerpaniu z najlepszych tradycji.

Wspomniał Pan też o rzeźbie i działaniach edukacyjnych.

To będzie domena Karoliny Janikowskiej, docenionej za dokonania w edukacji artystycznej oraz warsztaty twórcze. Na wystawie pokażemy jej wideo, fotografie i obiekty, a sama artystka zaproponowała przygotowanie warsztatów. Nie mogę jeszcze zdradzić ich szczegółów. Rzeźbę reprezentować będzie Martyna Pająk, nagrodzona stypendium za osiągnięcia w tej trudnej dziedzinie, i już teraz jestem ciekaw, jak jej prace zaprezentują się w przestrzeni galerii. Dotychczasowe prezentacje rzeźbiarskie dowiodły, że nasze wnętrza doskonale się do nich nadają. Ale tym razem będzie trudniej, bo mamy do aranżacji kilka rodzajów sztuki wizualnej jednocześnie. Efekty naszej pracy będzie można obejrzeć już 6 listopada. Zapraszam na godzinę 18 na wernisaż i przez dwa kolejne tygodnie.

Rozmawiała Katarzyna Kamińska

  • Wystawa Stypendyści Miasta Poznania w zakresie sztuk wizualnych
  • Galeria Sztuki Rozruch, ul. Jackowskiego 5-7
  • wernisaż: 6.11, g. 18
  • wystawa czynna do 20.11

Witold Zakrzewski artysta malarz, w 1988 r. ukończył Wydział Edukacji i Malarstwa Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Członek Kapituły Nagrody Artystycznej Miasta Poznania, aktywista na rzecz organizacji pozarządowych, prezes Stowarzyszenia EKOART. Założył w 2013 r. Galerię Sztuki Rozruch w Jeżyckim Centrum Kultury, którą prowadzi.