Kultura Poznań.pl

Rozmowy

opublikowano:

Nie tylko same walki powstańcze

Z Tomaszem Łęckim, dyrektorem Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, rozmawia Mateusz Malinowski.

.
Tomasz Łęcki, fot. J. Gładysiak

Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Odwachu, ważny oddział Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, jest obecnie nieczynne, ale w środku zachodzą poważne zmiany z myślą o zwiedzających.

Odwach miał ekspozycję stałą już blisko dziesięcioletnią. Osoby odwiedzające Odwach są zaskoczone, że na tak małej przestrzeni można stworzyć tak ciekawą i imponującą prezentację. Zbliża się setna rocznica zwycięskiego powstania i chcemy przygotować nową ekspozycję. Po pierwsze, powiększymy powierzchnię wystawienniczą. Przeznaczyłem na ten cel swój gabinet i sekretariat, przenosząc się do pomieszczeń administracyjnych przy ul. Woźnej. Zamierzamy całkowicie zmienić ekspozycję na parterze i częściowo na poziomie minus jeden. Wymienimy wszystkie multimedia, wprowadzając najnowsze technologie, odpowiedni klimat dla eksponatów stworzymy poprzez odpowiednią grę światłem, wykorzystanie materiałów dźwiękowych, scenografii. Na przykład sala multimedialna zostanie zaaranżowana w formie kina z okresu I wojny światowej. W innym miejscu pojawi się stylowa ławka parkowa, na której zwiedzający będą mogli usiąść i obejrzeć materiał filmowy z ekranu umieszczonego na przeciwległej ścianie. Oczywiście najważniejsze znaczenie będą miały eksponaty, które dzięki nowoczesnej technologii i oprawie zaprezentujemy w sposób najbardziej interesujący dla zwiedzających.

A sama ekspozycja i jej tematyka, co się zmieni?

Ważny będzie podział przestrzeni wystawienniczej na sekcje tematyczne obejmujące nie tylko same walki powstańcze, ale też tło polityczne oraz to, co działo się wcześniej i później. Stąd pojawi się między innymi sala pałacu wersalskiego z okresu rozmów pokojowych. Przypomnimy sylwetki Ignacego Jana Paderewskiego i Romana Dmowskiego, polityków prowadzących negocjacje podczas konferencji pokojowej. Zaprezentujemy dokonania Wielkopolan już po zakończeniu powstania, w tym udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Pokażemy Poznań przed I wojną światową, atmosferę poprzedzającą wybuch powstania, jak też klimat miasta w dwudziestoleciu międzywojennym. Nie zabraknie wątku poznańskich targów, PeWuKi, rozwoju kultury w tamtym okresie.

Jak długo potrwają prace?

Przygotowanie nowej ekspozycji zajmie kilka miesięcy, podczas których Odwach będzie niestety zamknięty dla zwiedzających, ale zdążymy z ponownym otwarciem przed najbliższą rocznicą powstania i wtedy zaprosimy wszystkich do zwiedzania. W ten sposób z nową ekspozycją wkroczymy w rok 2018, w którym będziemy obchodzić setną rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego. Cały czas intensywnie też pracujemy na koncepcją nowej siedziby dla całego Muzeum Niepodległości. W przyszłym roku będziemy już mieli dokumentację i projekt. 

rozmawiał Mateusz Malinowski

* Tomasz Łęcki - w latach 1999-2014 był burmistrzem Murowanej Gośliny. Historyk i pasjonat tradycji niepodległościowych. Z jego inicjatywy w Murowanej Goślinie od kilku lat odbywają się wielkie plenerowe widowiska historyczne.

Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady(UE) 2016/678 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w plikach cookies.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.