Kultura Poznań.pl

Rozmowy

opublikowano:

Mamy swoją markę

Błażej Grajek opowiada o nowym, jubileuszowym sezonie artystycznym w ODK Pod Lipami.

.
Błażej Grajek, fot. archiwum prywatne

Osiedlowy Dom Kultury Pod Lipami rozpoczyna 45. sezon. Czym to miejsce jest dla Pana?

Przyszedłem tu 10 lat temu i myślałem, że będziemy pracowali z seniorami. Już w czasie rozmowy kwalifikacyjnej przekonałem się, że będzie inaczej. Bywalcy "Lip" to najmłodsi, młodzież, ludzie aktywni zawodowo i seniorzy. Nasza oferta była i jest różnorodna. Mamy galerię i salę widowiskową, zajęcia sportowe i artystyczne. Organizujemy też półkolonie, których program opieramy na dobrej literaturze dziecięcej. I to jest mój żywioł.

Jesteście wszechstronni. Przypomnijmy, jak narodziły się "Lipy"?

Był tu klub osiedlowy z muzyką taneczną, ale mieszkańcy ówczesnego osiedla Wielkiego Października chcieli czegoś ambitnego. Spółdzielnia mieszkaniowa nawiązała współpracę z Biblioteką Raczyńskich i 23 września 1973 roku otwarto ODK Pod Lipami. Kierownikiem została Elżbieta Bednarek, która pełniła tę funkcję z sukcesami do 2007, gdy zastąpił ją Jarosław Kokociński, mój poprzednik. Czasy były trudne, ale pani Elżbieta zapewniała artystom taką atmosferę, że chcieli tu przyjeżdżać. Publiczność dopisywała, bo szefowa miała głowę pełną pomysłów i wiedziała, jak je realizować. Okazało się, że bywają tu mieszkańcy całego Poznania, a nawet innych miast. Tak jest i dzisiaj, bo mamy swoją markę.

Bywały tu wielkie znakomitości świata kultury...

Lista wspaniałych nazwisk, które u nas gościły, jest ogromna. Klimat spotkań z tymi artystami dokumentują archiwalne zdjęcia.

A co dzieje się tutaj obecnie?

Idziemy z duchem czasu i otwieramy na najmłodszych. Mamy świetlicę i zajęcia edukacyjne, łącznie z propozycjami dla mam z dziećmi. Organizujemy imprezy, tworząc okazję do kontaktu z kulturą i rozrywką na dobrym poziomie. Organizujemy Salon Poezji Pod Lipami i Fajfy z Radiem Pogoda. Mamy projekty o charakterze społecznym, takie jak akcja Anielska Poczta. Teraz skupiamy się na rocznicy, z której jesteśmy dumni.

Powiedzmy zatem, co będzie się działo...

15 września odbędzie się inauguracja roku jubileuszowego. Wystąpi Michał Kmieciak z zespołem, będzie część oficjalna i bankiet, a potem wypuścimy setki balonów. Remontujemy klub seniora, który znajduje się w oddzielnym bloku, ale chcemy, żeby seniorzy mieli lepsze warunki. Będzie akcja Mój wnuk, moja wnuczka - młodzi wolontariusze będą odwiedzali samotnych seniorów i pomagali im. Zmodernizowaliśmy salę widowiskową i uruchomimy w niej kino z dobrymi filmami, w ramach tematycznych tygodni. Planujemy też serię koncertów Powróćmy jak za dawnych lat. Jestem przekonany, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Rozmawiała Katarzyna Kamińska

Błażej Grajek od 2016 roku kieruje ODK Pod Lipami, organizowanym przez PSM "Winogrady". Absolwent Akademii Medycznej w Poznaniu, artysta kabaretowy, animator i menadżer kultury. Miłośnik muzyki. Zbiera muchy i czuje się w nich lepiej niż w krawatach.

  • występ Michała Kmieciaka z zespołem w ramach inauguracji roku jubileuszowego
  • sala widowiskowa ODK Pod Lipami
  • 15.09, g. 18
  • wstęp z zaproszeniami (do odbioru w biurze ODK, pok. 12)