Kultura w Poznaniu

Rozmowy

Konsekwentnie "po naszymu"

- Od początku wydawało mi się to (tłumaczenie Małego Księcia na poznańską gwarę) przedsięwzięciem karkołomnym, w końcu podjąłem próbę, ale najpierw  postanowiłem przetestować fragment tłumaczenia na poznańskich uczniach i okazało się, że bardzo im się ten mój Książę Szaranek spodobał. Śmiechu gzubów było co niemiara - opowiada Juliusz Kubel*, poznański pisarz regionalny i autorytet w dziedzinie gwary. 

Czytaj artykuł
ŚWIAT W 3D. Pasja odziedziczona

- Fotoplastykon ma dziś prawo bytu obok świata komputerów i wszechobecnej fotografii cyfrowej. Jest ważnym elementem historii fotografii, a dla mnie osobiście fotografowanie w technice stereofotografii wiąże się z przywiązaniem do starego sprzętu i kontynuowaniem rodzinnych tradycji, z sentymentem - mówi Antoni Rut*, fotograf, malarz, były właściciel poznańskiego fotoplastykonu.

Czytaj artykuł
Trzeba trzymać horyzont

- Na dzień dobry mówię wszystkim uczestnikom warsztatów, żeby pamiętali o pionach. Bo zachowywać muszą je nie tylko budowlańcy, ale też fotografowie. Nie można skrzywiać kadru, to maniera początkujących fotografów - mówi Marcin Muth* z Manufaktury Obrazów, współinicjator założenia Galerii w Bramie.

Czytaj artykuł
Czuję chemię do świata

- Koncert daje taką adrenalinę, że w takim momencie dajemy z siebie wszystko - mówi BujaTakaMuza. - Jak występuję w białym stroju, to pot ścieka ze mnie jak dziki - dodaje FloFAYAman. Współtworzą muzyczny duet BUNTek*, charakteryzujący się energetyczną muzyką, chwytliwymi tekstami i medycznymi kostiumami.

Czytaj artykuł
Ten stres jest też we mnie

- Dziś określenia "marksizm kulturowy" używa prezydent Polski i inne osoby, które są na szczycie władzy. A jeśli takie słowa wypowiadają osoby u władzy, to są one opiniotwórcze, kulturotwórcze i prawotwórcze - mówi artystka Liliana Piskorska*. Jej wystawa Łagodny bieg w dół w ramach programu Rezydenci w rezydencji w Centrum Kultury Zamek zostanie otwarta 3 września. Odbędą się również trzy spotkania, z których pierwsze pt. Dziwne narzędzia - już w tę środę.

Czytaj artykuł
Forty się obronią

- Wstawiliśmy 9 nowych gablot, zrobiliśmy interaktywną mapę twierdzy Poznań w różnych latach budowy, dodaliśmy sporo eksponatów i przygotowaliśmy trasę do zwiedzania indywidualnego - mówi Marcin Walkowiak*, badacz fortyfikacji i administrator Fortu VI Tietzen.

Czytaj artykuł
Wiem, czego chcę

- Mała blondynka, plecaczek, gitara... i jadę w trasę koncertową z nieznajomym facetem, którego poznałam dzień wcześniej. Tak było, nie żartuję - mówi poznańska wokalistka Kathia*, której debiutancka EP Town ma premierę 21 sierpnia. W Poznaniu artystka wystąpi 7 (koncert wyprzedany) i 8 września w klubie Meskalina.

Czytaj artykuł
Aura tamtych dni

- Zależało mi na surowości niedoskonałego obrazu, oddającego niepokój czasów - mówi Adrian Wykrota*, którego wystawa poświęcona sytuacji pandemii i lockdownowi pt. Interferencje w Galerii Intymnej w Katowicach została otwarta w ubiegły piątek.

Czytaj artykuł
To widać na pierwszy rzut oka

- Ostatnio, gdy znów ktoś mnie o to pytał, przyszło mi do głowy takie skojarzenie: krótkometrażowy film eksperymentalny to jak wizualizacja wiersza, a fabularny to bardziej opowiadanie lub powieść. - mówi Wojciech Ulman*, który jest kuratorem Konkursu Polskich Filmów Eksperymentalnych na Short Waves Festival w Poznaniu.

Czytaj artykuł
Nie zgadzamy się ze sobą

- Jeśli widzowie obejrzą program krótkometrażowych filmów libańskich to poczują się tak, jakby posmakowali sałatki. Ma się wręcz czasem wrażenie, że Libańczycy są zbiorem różnych plemion - mówi Nicolas Khabbaz*, kurator geograficznego fokusu na Short Waves Festival, poświęconego kinu libańskiemu.

Czytaj artykuł
Mickiewicz pod tęczową flagą

- Pomniki nie są dane raz na zawsze, należy je zmieniać i reinterpretować - mówi prof. Marek Wasilewski*, dyrektor Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu.

Czytaj artykuł
Taniec czytam i rozumiem

- Bardzo chciałabym założyć zespół tańca, który funkcjonowałby również jako miejsce poszukiwań i badań ruchowych. Byłby to z jednej strony zespół z konkretnym składem, a z drugiej - otwarta grupa zapraszająca ludzi z zewnątrz - mówi Monika Błaszczak*, tancerka i choreografka, która w tym roku wraca do Poznania po 4 latach nauki oraz rezydentury w Trinity Laban w Londynie.

Czytaj artykuł
Nigdy nie żyłam na średniej odczuwania

-  Mogłam zostać gdzieś tam w wielkim świecie. Nic z tego. Jestem poznańską "pyrą". Kocham uporządkowany dom, a poznaniacy to moi życiowi kumple - mówi Urszula Sipińska*. Wystawę poświęconą artystce Sipińska - sza la la zabawa trwa da da będzie można oglądać przez cały sierpień w Starym Browarze.

Czytaj artykuł
Czołg na ulicach Poznania

- Eskapizm i snucie własnych, trochę naiwnych i infantylnych narracji jest zjawiskiem związanym z naszym pokoleniem - mówi Øleg&Kaśka*.

Czytaj artykuł
Kratery, dzięcioły i żaba czosnkowa

- Niemal cały rezerwat pokrywa las, w którym żyje wiele ciekawych gatunków zwierząt - m.in. dzięcioł czarny, dzięcioł duży, kruk... - wymienia Ewa Olejnik*, współzałożycielka PTOP "Salamandra" oraz edukatorka z Rezerwatu Meteoryt Morasko.

Czytaj artykuł
Znudzili mi się psychopaci

- Pomyślałam o starym dobrym kryminale, w którym śledztwo przychodzi prowadzić amatorom, zwykłym ludziom, przypadkowo wciągniętym do sprawy. Chciałam, aby to były osoby związane ze sztuką, ale o bardzo różnym podejściu do życia i spojrzeniu na świat - mówi Joanna Jodełka* o swojej najnowszej książce Córka nieboszczyka, rozpoczynającej serię Siostry Raj.

Czytaj artykuł
Uniwersytet w cieniu antysemityzmu

- Termin "getto ławkowe" nie był mi obcy. Jednak gdy wiosną ubiegłego roku otrzymałem w tej sprawie list od pana Macieja Zaremby Bielawskiego ze Sztokholmu, uświadomiłem sobie, że nie są mi znane szczegóły takich haniebnych wydarzeń w odniesieniu do Uniwersytetu Poznańskiego w okresie międzywojennym - mówi prof. Andrzej Lesicki*. - W sytuacjach, o których dzisiaj byśmy powiedzieli, że należało reagować, nie reagowano - dodaje prof. Maciej Michalski**.

Czytaj artykuł
Nowa twarz zamku

- (..) będziemy tu robić to, co robiliśmy wcześniej, ale w mniejszej skali: małe koncerty, wydarzenia teatralne dedykowane specjalnie dla tych przestrzeni. Chodzi o takie spektakle, w których zamek nie jest wyłącznie tłem, ale również bohaterem wydarzeń - mówi o nowej odsłonie Centrum Kultury Zamek Zofia Starikiewicz*.

Czytaj artykuł
Fantastyczne miejsce spotkań

- Nie wyobrażamy sobie braku Pyrkonu, tej atmosfery. Wierzę, że głód, który narośnie w tym roku, eksploduje w przyszłym - mówi Jakub Orłowski*, jeden z organizatorów odwołanego w tym roku z powodu pandemii Festiwalu Fantastyki Pyrkon.

Czytaj artykuł
W wodnej medytacji

- W jednym lubię to, że jest ciche i dzikie, mogę tam poczytać albo poćwiczyć jogę, ale nie mogę się w nim wykąpać, bo jest terenem ścisłej ochrony. W innym lubię pływać, mimo że woda jest nie najczystsza, ale okolice tak piękne, że zostaję tam dłużej na piknik - wylicza Daria Mielcarzewicz*, autorka strony Jeziorawielkopolski.pl, która ruszy 8. lipca w ramach Malta Festival.

Czytaj artykuł
1 19 Strona 20 21 22 23