Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Rottenberg rozważania o życiu

"Nie umiem trzymać języka za zębami, nic na to nie poradzę.  (...) W moim wieku nie ma sensu udawać, że się czegoś nie widzi. Zapłaciłam za to zresztą w życiu wysoką cenę. Cenę za nieudawanie, że jest inaczej niż jest."... 17 września gościem Winiarni "Pod Czarnym Kotem" będzie autorka tych słów, Anda Rottenberg.

. - grafika artykułu
fot. Jakub Szafrański/materiały Wydawnictwa Krytyki Politycznej

Historyczka sztuki, kuratorka i publicystka. W przeszłości pełniła funkcję dyrektorki Państwowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie, zainicjowała niezależną Fundację Egit, pracowała w Ministerstwie Kultury i Sztuki jako dyrektorka Departamentu Sztuki, była też przewodniczącą rady programowej Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Należy do Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki i wciąż pozostaje aktywną uczestniczką życia społeczno-polityczno-kulturalnego w Polsce. Jest szefową Działu Kultury polskiego "Vogue", a niedawno, nakładem Wydawnictwa Krytyki Politycznej, ukazała się jej najnowsza książka zatytułowana Berlińska depresja.

To dziennik opowiadający o rocznym (wrzesień 2015 - lipiec 2016) pobycie Rottenberg na programie stypendialnym w Berlinie. Nie jest to więc lektura dotycząca tematów stricte historyczno-sztucznych, lecz prowadzona wielotorowo refleksja o współczesnym świecie, o współczesnej Polsce. Autorka prezentuje swoje przemyślenia dotyczące zmian zachodzących w kraju, postępującym wpływie polityki na sztukę; nie brak w dzienniku również osobistych historii związanych z rodziną czy systematycznie pomniejszającą się grupą przyjaciół. Tytułowa depresja przyjmuje kształt nostalgii za tym, co było i obawy przed tym, co dopiero nadejdzie. Gorzkie, ale niepozbawione ironii i humoru spojrzenie na Polskę z roku 2016, zdaje się być swego rodzaju zapowiedzią aktualnie kształtującej się historii. 

Pomimo że Anda Rottenberg jest nierozerwalnie związana ze światem kultury, Berlińska depresja to opowieść niezwykle uniwersalna. Historyczno-artystyczne refleksje przenikają się z przemyśleniami osoby z niepokojem obserwującej rzeczywistość, zaangażowanej politycznie i wreszcie - kogoś, kto boleśnie zdaje sobie sprawę z upływającego czasu. Zainteresowani działaniami Rottenberg z pewnością z zaciekawieniem uczestniczyć będą w rozmowie z autorką, zaś ci, którzy kuratorki wciąż nie znają, mają znakomitą szansę, by to zmienić.

Klaudia Strzyżewska

  • Berlińska depresja, Anda Rottenberg - spotkanie autorskie
  • Winiarnia "Pod Czarnym Kotem"
  • 17.09, g. 20
  • prowadzenie: prof. Piotr Korduba
  • wstęp wolny

 © Wydawnictwo Miejskie Posnania 2018