Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Rockowe perpetuum mobile

Każdy kto śledzi polską scenę rockową musiał słyszeć o legendarnym Illusion z Gdańska. Po czteroletniej przerwie zespół wraca z nowym albumem "Anhedonia", którym dosłownie zatrzęsie poznańską Tamą już w piątek 23 listopada.

. - grafika artykułu
Koncert Ilussion podczas festiwalu Rock in Arena 2013 w Poznaniu, fot. Marcin "Power" Peła/materiały prasowe zespołu

Zimą 1992 roku w Gdańsku, Tomasz "Lipa" Lipnicki namówił Jurka "Jerrego" Rutkowskiego i Pawła Herbascha, aby razem grać. Pierwszym basistą rodzącej się formacji został Ireneusz Mazurek, znany wówczas z zespołu She, a wkrótce zastąpił go Jarek Śmigiel, czyli basowy IMTM. Gdańszczanie wzięli się do pracy i następne półtora roku upłynęło im na intensywnym koncertowaniu pod nazwą Illusion. Obok kilku koncertów w Niemczech, zespół wystąpił również na festiwalu Gampel w Szwajcarii, gdzie w ramach zwycięstwa w pierwszej edycji konkursu Marlboro Rock-in supportował występ Erica Burdona z legendarnych The Animals. W sierpniu tego samego roku muzycy zaliczyli także rodzime festiwale w Jarocinie i Festiwal Sztuki w Żarnowcu.

Rok 1993 to również czas debiutanckiego krążka, zatytułowanego po prostu "Illusion". Album był mocno osadzony w klimacie grunge'a i hard-rocka, a największymi inspiracjami były dokonania takich zespołów jak Pantera czy Cypress Hill. W kwietniu 1994 roku zespół ruszył w trasę wraz z Incrowd, a w maju podczas finału kolejnej edycji Marlboro Rock-in wystąpił w Warszawie przed The Mission. W tym samym roku muzycy zagrali w Jarocinie, już jako gwiazda festiwalu.

Rok później ukazało się kolejne wydawnictwo zespołu, "Illusion 2″ - bardziej przemyślane, dopracowane i zdecydowanie odważniejsze. Pośród gradobicia ciężkich i rwanych riffów, wybrzmiewał agresywny wokal Lipy, za który został nominowany do nagrody Fryderyka w kategorii "najlepszy wokalista". Przyszłoroczna trasa koncertowa okazała się dużym sukcesem, a zespół zagrał kilkanaście koncertów w klubach całego kraju wraz z Flapjackiem i Dynamind w roli supportu. Koncerty zamieniały się w spektakl bezkompromisowej siły ciężkiego grania, ale nie bez poczucia humoru.

Idąc za ciosem, rok później gdańszczanie wydali następny album w sprawdzonej już formule: krążek pojawił się również w listopadzie i nazywał się "Illusion 3″. Krytycy są zgodni, że jest to najbardziej zróżnicowany materiał w dorobku zespołu, na której obok typowo szybkich i mocnych utworów jak "Vendetta" czy "Nikt", znalazło się kilka spokojniejszych kawałków, momentami podchodzących nawet pod psychodelę. "Trójka" doczekała się nominacji do Fryderyka w kategorii "muzyka alternatywna", a Lipnickiego ponownie nominowano do tytułu najlepszego wokalisty. W pierwszej połowie 1996 roku Illusion odbył aż dwie trasy koncertowe. Najintensywniejsza w historii zespołu trasa została częściowo zarejestrowana na wydanym w październiku tego samego roku albumie koncertowym "Illusion 4 - Bolilol Tour". Z kolei dwa lata później Illusion wydał swoją piątą płytę - "Illusion 6″, będącą jednocześnie zwieńczeniem pierwszego rozdziału zespołu.

Po blisko siedmiu latach grania i czterech studyjnych albumach z których trzy pokryły się złotem, zespół nieoczekiwanie zawiesił działalność. U szczytu popularności w listopadzie 1999 roku, w rodzimym gdańsku, muzycy zagrali pożegnalny koncert i każdy zajął się realizacją swoich pobocznych projektów.

Pomimo kilku prób, jak na przykład spektakularny koncert we wrocławskiej Hali Stulecia w 2008 roku (9 tys. fanów), wydaniem płyty "The Best Of" oraz promującej ją mini-trasy koncertowej, zespół wciąż nie kwapił się do pełnowymiarowego powrotu. Aż do 2012 roku, gdy wbrew wszelkim oczekiwaniom, Paweł Herbasch, Jerzy Rutkowski i Jarek Śmigiel zaczęli pracę nad nowym materiałem.

Projekt był owiany tajemnicą, natomiast sam Lipnicki nie uczestniczył w pierwszych próbach, ze względu na zobowiązania swojego drugiego zespołu - Lipali. Dołączył do muzyków dopiero wiosną 2013 roku i wspólnie już dokończyli materiał w DR studio w Wiśle. Nadchodząca i wreszcie autorska płyta została nagrana "na setkę", czyli na żywo. Premiera albumu "Opowieści" odbyła się w marcu 2014 roku, a za produkcję krążka był odpowiedzialny Adam Toczko, tak jak w przypadku poprzednich płyt. Masteringiem z kolei zajął się Adam Ayan z Gateway Mastering w Portland, odpowiedzialny za brzmienie takich kapel jak Nirvana, Pearl Jam czy Rolling Stones.

26 lat od rozpoczęcia działalności, legendarne już Illusion powróciło z szóstym albumem studyjnym "Anhedonia". Przez sześć miesięcy muzycy ponownie współpracowali z Toczko nad premierowym materiałem, który został wydany 9 marca bieżącego roku. Krytycy muzyczni byli zgodni co do jakości dziesięciu nowych utworów, składających się z bezkompromisowych tekstów i charakterystycznie rwanej gitary rytmicznej Lipy oraz energetycznego brzmienia. "Anhedonia" jest mocnym powrotem do początkowych dokonań, a zespół dawno nie brzmiał równie surowo, agresywnie i naturalnie. Niespodzianką i na pewno koncertową petardą jest gościnny udział Roberta "Litzy" Friedricha w utworze "Śladem krwi". Zespół zagra 23 listopada w poznańskim klubie Tama, a supportować go będzie równie energetyczny Chassis. Illusion znane z oryginalnej oprawy swoich występów jest rockowym perpetuum mobile. To nie może się nie udać.

Damian Nowicki

  • koncert Illusion
  • 23.11., g. 19.15
  • Tama, ul. Garbary 128
  • bilety: 66/76 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2018