Kultura w Poznaniu

Opinie

opublikowano:

Przewodnik po żydowskim Poznaniu już trafił do Izraela

W największej sali reprezentacyjnej Urzędu Miasta - Sali Białej z trudem wystarczyło dla wszystkich miejsca. Zaproszeni goście licznie przybyli na promocję przewodnika Wydawnictwa Miejskiego Posnania "Żydzi w Poznaniu. Krótki przewodnik po historii i zabytkach".

fot. Piotr Skórnicki - grafika artykułu
fot. Piotr Skórnicki

Autorem książki jest Rafał Witkowski, prodziekan Wydziału Historycznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Opisuje w niej ślady żydowskiej obecności w Poznaniu, która sięga najdawniejszych czasów. Żydzi wnieśli ważny wkład w rozwój gospodarczy, naukowy i kulturalny Poznania. Przewodnik jest bogato ilustrowany rycinami, starymi fotografiami i pocztówkami oraz współczesnymi zdjęciami Piotra Skórnickiego.

Na uroczystej promocji zjawili się przedstawiciele społeczności żydowskiej w Poznaniu, na czele z przewodniczącą Gminy Żydowskiej Alicją Kobus. Byli także przedstawiciele władz miejskich i kościelnych, bowiem patronat nad publikacją objęli prezydent Ryszard Grobelny i abp metropolita poznański Stanisław Gądecki.

Sam pomysł publikacji o takim charakterze zrodził się, kiedy dyrektorem Wydawnictwa Miejskiego Posnania był Dariusz Jaworski, obecnie zastępca prezydenta. - Spotkałem się z panią Alicją Kobus i okazało się, że oboje mamy podobne pomysły - wspomina Jaworski, - a kiedy dwoje ludzi myśli tak samo, a w dodatku jedno z nich jest Żydem, to musi z tego coś powstać.

Projekt publikacji kontynuowała nowa dyrektor Wydawnictwa Katarzyna Kamińska. Nad redakcją książki pracowała Danuta Książkiewicz-Bartkowiak, konsultacji merytorycznej udzielił prof. Jacek Wiesiołowski, a projekt graficzny wykonała Joanna Pakuła. Razem z wersją polską ukazała się także angielska i niemiecka. W planach jest jeszcze wydanie w języku hebrajskim.

Alicja Kobus dziękując wszystkim, którzy przyczynili się do powstania przewodnika nie kryła wzruszenia. - Spełniło się moje marzenie - mówiła, - książka już trafiła do Izraela, na Sorbonę i trafi jeszcze do wielu miejsc na świecie. Rafał Witkowski wyraził nadzieję, że nie jest to ostatnia publikacja o żydowskim dziedzictwie w Poznaniu.

Przewodnik można nabyć m.in. w Salonie Posnaniaprzy ul. Ratajczaka 44 (budynek Arkadii) oraz w sklepie internetowym Wydawnictwa Miejskiego Posnania.