Kultura w Poznaniu

Opinie

opublikowano:

Król wciąż jest nagi!

Dzieci doskonale widzą, że król jest oszukiwany i w napięciu czekają, kto to spostrzeże. Dorośli zaś widzą obłęd władzy i czekają jej końca.

Nowe szaty króla - grafika artykułu
Nowe szaty króla

Teatr im. A. Fredry w Gnieźnie przygotował dla swych najmłodszych widzów niespodziankę na Dzień Dziecka. Wtedy mieli oni okazję po raz pierwszy obejrzeć przedstawienie "Nowe szaty króla" na motywach baśni Hansa Christiana Andersena. Dziennikarze zobaczyli je dzień później.

Naga prawda

Niemal każdy zna historię próżnego, niezbyt rozgarniętego władcy, który bardziej niż sprawami swego królestwa i poddanych, interesował się modą i strojami. W poszukiwaniu oryginalności i spektakularnego potwierdzenia własnej wartości dał się wystrychnąć na dudka dwóm oszustom, którzy obiecali uszyć mu strój z nieziemsko pięknej tkaniny, widzialnej jedynie dla osób inteligentnych. Strój był oczywiście fikcją, ale ani król, ani jego dworzanie nie odważyli się ujawnić, że go nie widzą. Dopiero publiczna prezentacja szat pokazała prawdę, a słynne zdanie: "Król jest nagi!" wypowiedziane ustami dziecka na stałe zagościło w naszym języku.

Gnieźnieński spektakl to pokaz bogatej wyobraźni i sprawnej reżyserii. Jego atutem jest wielowarstwowość, dzięki której jest czytelny dla różnych grup wiekowych.

Baśń dla dzieci

Najmłodsze dzieci szczerze bawią się widokiem zdziecinniałego króla i jego, równie infantylnego, najbliższego otoczenia. Tu brawa należą się przede wszystkim odtwórcy roli głównej, Andrzejowi Marciniakowi, który chwilami wydaje się być postacią żywcem przeniesioną ze sztuk Moliera. Starsze dzieci odnajdą w przedstawieniu dobrze znaną bajkę opowiedzianą w barwny, ciekawy i odrobinę unowocześniony sposób. Niemałą rolę odgrywa w tej opowieści znakomita scenografia Piotra Tetlaka, który przy pomocy paru prostych rozwiązań wyczarowuje coraz to nowe światy, w których rozgrywa się akcja. Wszystkie dzieci doskonale widzą, że król jest oszukiwany i w napięciu czekają, kto i kiedy to spostrzeże.

Lekcja dla dorosłych

Dorosłym widzom wyznaczono najtrudniejsze zadanie. Dla nich spektakl to okazja do refleksji nad mechanizmami władzy, nad jej absurdami i pułapkami, konformizmem i oportunizmem, nad izolacją rządzących od rzeczywistości i własnych obywateli. Służą temu autorskie wątki, które reżyserzy spektaklu, Daria Anfelli i Lech Raczak, wprowadzają w treść baśni. Widz widzi rzuconych na obce terytoria żołnierzy królewskiej armii, którzy walcząc o nieznaną sobie sprawę, tęsknią za domami i bratają się z lokalną ludnością. Nieprzypadkowe są tutaj stroje kobiet obdarowujących kwiatami i chlebem żołnierzy, nawiązujące do tradycji państw środkowoazjatyckich. Oglądamy także samego władcę otoczonego pajęczą siecią własnych służb specjalnych wnikających w najbardziej intymne sytuacje (w rolach szpiegów znakomicie wypadli Iwona Sapa i Andrzej Malicki). Dorośli zauważają obłęd władzy i czekają jej niesławnego końca. Wreszcie w nieuchronnym finale dziecko spostrzega nagość króla. Swą jakże przytomną uwagą obnaża fałsz i obłudę, a światu przywraca właściwą miarę rzeczy. Warto wybrać się na "Nowe szaty króla", by przypomnieć sobie tę cenną lekcję Hansa Christiana.

Katarzyna Kamińska

Napisz do redakcji: kulturapoznan@wm.poznan.pl

  • "Nowe szaty króla" wg Hansa Christiana Andersena
  • Teatr im. A. Fredry w Gnieźnie
  • reżyseria Daria Anfelli
  • współpraca reżyserska Lech Raczak
  • scenografia Piotr Tetlak
  • kostiumy Ewa Tetlak
  • muzyka Paweł Paluch
  • choreografia Juliusz Stańda
  • premiera 1.06
  • fot. Mirosław Skrzypkowski