Kultura w Poznaniu

Opinie

opublikowano:

ALE KINO! Sprawy ważne bez względu na wiek

O przyjaźni ludzi i patyków. O żurawiach, które nadają życiu sens. I niedokończonych postaciach z obrazów... Twórcy filmów, które oglądamy na Ale Kino!, poszukują mądrych metafor.   

"The Wise Kids", reż. Stephen Cone, fot. mat. prasowe - grafika artykułu
"The Wise Kids", reż. Stephen Cone, fot. mat. prasowe

Między życiem a obrazem

W pracowni malarza dzieją się rzeczy niebywałe. Postaci z jego obrazów ożywają i zaczynają poszukiwać swojego stwórcy. Wszystko dlatego, że wewnątrz ram wybucha konflikt pomiędzy "namalowanymi" a "połówkami" i "zaryskami" - czyli niedokończonymi fragmentami obrazu. "Namalowani" czują się lepsi i nie wahają się tego manifestować, w związku z czym trójka odważnych przyjaciół musi odnaleźć artystę. Tylko on może położyć temu kres, domalowując brakujące elementy. Czy aby na pewno? Okazuje się, że ostatecznie, mimo iż odnajdują malarza sami przezwyciężają irracjonalny spór. Pozostaje tylko jedno pytanie: jeśli to on stworzył wszystkie postaci na obrazach, kto w takim razie stworzył jego samego..?
"Obraz"  dorosłym widzom automatycznie nasuwa skojarzenia z holocaustem, ludobójstwem lub ciągle współczesnym zjawiskiem rasizmu czy niewolnictwa. Ogólnie rzecz ujmując -  z nie tolerowaniem odmienności. Film ciekawy zarówno ze względu na łączenie różnych tradycji malarskich, jak i poszukiwań odpowiedzi na kluczowe pytanie - dlaczego istnieje w nas tyle zawiści, skoro gdy głębiej się nad tym zastanowić, nienawiść nie ma najmniejszego sensu i zawsze okazuje się całkowicie bezpodstawna, a przy tym destrukcyjna dla obu stron. To obraz wartościowy właśnie ze względu na bezkompromisowe poruszanie najbardziej podstawowych tematów relacji międzyludzkich. Ważnych zarówno dla najmłodszego, jak i najstarszego widza, mimo iż każdy z nich inaczej zrozumie tę lekcję.

Anna Solak

  • "Obraz"
  • reż. Jean-Francois Laguionie
  • Francja, Belgia, Szwajcaria
  • od 10 lat

W poszukiwaniu drogowskazów

Bea   (urocza Molly Kunz) - córka pastora, wychowywany przez samotnego ojca Tim (Tyler Ross) oraz neurotyczna, świętobliwa Laura (Allison Torem) wychowują się przy kościele baptystów w Charleston w Południowej Karolinie. Rytm roku wyznaczają im religijne święta i uroczystości z nimi związane, takie jak przedstawienia teatralne pokazujące wydarzenia z życia Jezusa Chrystusa. Ich spokojny, bezpieczny i ściśle poukładany świat burzy okres dorastania, a dokładniej moment, w którym zdają na studia. Młodzi bohaterowie zaczynają się baczniej przyglądać sobie samym oraz przestrzeni, w której żyją i stają przed koniecznością dokonania rewizji poglądów narzuconych przez wyznanie. Bea zaczyna wątpić w istnienie Boga, zaś Tim próbuje zmierzyć się ze swoim homoseksualizmem, jednoznacznie potępianym przez środowisko baptystów.

Film pokazuje dylematy nastolatków rozdartych między własnymi potrzebami a szacunkiem do zasad wpajanych im od dziecka przez bogobojnych rodziców. W tle zarysowane są również wątpliwości innych, dojrzałych już członków baptystycznej społeczności.

Reżyser Stephen Cone formułuje szereg pytań o podstawowe wartości oraz rolę religii, która z jednej strony daje człowiekowi wolność, z drugiej zaś zamyka go w ciasnych ramach. Niektóre z postaci odpowiedzi poszukają w Biblii i modlitwie, dla innych jednak horyzont wyznaczony przez naukę Kościoła okazuje się zbyt wąski.

Karolina Gumienna

  • "The Wise Kids"
  • Reż. Stephen Cone
  • USA
  • Od 16 lat

Ludzie i ptaki

Rodzice tytułowego Igora rozwiedli się, a chłopiec po krótkich wakacjach u ojca został poinformowany, że wyjeżdża z mamą do Izraela. Nie chciał, ale opuścił kraj, ponieważ nie mógł zamieszkać z tatą. Piotr był znanym badaczem żurawi i to im poświęcił całe swoje życie. Był jak ptak... i to był najprawdopodobniej także jeden z powodów rozpadu jego związku z Tanią.
Chłopiec nie czuje się dobrze w nowym kraju. Nie ma przyjaciół i nie zna języka. Przy życiu trzyma go tylko strona internetowa, na której ojciec zamieszcza filmy z podróży żurawi...

"Igor i podróż żurawi" to ciekawa i mądra propozycja. Nie jestem jednak pewna, czy najmłodsza część publiczności zrozumiała w pełni tę historię. Wzruszającą opowieść o cenie jaką się płaci za swoje pasje. O miłości, przyjaźni i zrozumieniu. O rosyjskiej tundrze i Tel Awiwie. Samotności i wyobcowaniu.

Monika Nawrocka

  • "Igor i podróż żurawi"
  • reż. Evgeny Ruman
  • Polska, Niemcy, Izrael 2012
  • od 9 lat

Patykowe historie

"Patyk w opałach" to kolejna - trzecia już - część przygód małego Juniora i jego wyimaginowanego przyjaciela, Patyka. Tym razem sporo się zmienia: Patykowi rodzi się syn, a rodzina Juniora przeprowadza się do Bessby, małego miasteczka, w którym chłopiec nie zna nikogo i gdzie pewnego dnia znajduje niemowlę. Junior pomaga odnaleźć jego matkę, przy okazji odnajdując też zagubionego Patyka i... nowego przyjaciela.
Seria filmów o przygodach Juniora i Patyka to ekranizacja bardzo popularnej w Norwegii bajki o przygodach małego chłopca. Opowieść o miłości, sile przyjaźni i niczym nieograniczonej wyobraźni dziecka. O tym, jak dobrze jest pomagać innym i że życzliwość powraca do nas jak bumerang w postaci szczęśliwych zrządzeń losu. Kino familijne w najlepszym wydaniu, umiejętnie łączące w sobie dobrą zabawę i istotny przekaz. Najmłodsza publiczność tegorocznej edycji festiwalu na perypetie "Patyka"  reagowała niezwykle entuzjastycznie, co tylko potwierdza fakt, że zamysł reżysera, by jednocześnie uczyć i bawić został zrealizowany w stu procentach.

Anna Solak

  • "Patyk w opałach"
  • reż. Arild Ostin Ommundsen
  • Norwegia
  • od 6 lat